Informując o rozpoczęciu świadczenia usługi dostępu do sieci 5G przez operatora Play, pisaliśmy, że będzie ona działała na częstotliwości 2100 MHz, wykorzystywanej obecnie przez sieć 4G LTE. Co ciekawe, nie jest to jedyna częstotliwość, którą operator przewidział do nowych zastosowań.
5G – bardzo elastyczne rozwiązanie
Jak wspominaliśmy w artykule poświęconym częstotliwościom stosowanym do budowy sieci 5G, najnowsza technologia jest bardzo elastyczna. Poza pasmami przeznaczonymi typowo do jej funkcjonowania, może wykorzystywać praktycznie wszystkie częstotliwości dotychczas używane przez sieci 2G, 3G czy 4G. Z tej elastyczności, już od kilku miesięcy, planuje skorzystać operator sieci Play. A to oznacza, że może być naprawdę ciekawie.
Wnioski do UKE mówią wiele
By móc wykorzystywać posiadane przez siebie częstotliwości do funkcjonowania 5G, operator musi postarać się o stosowną decyzję w Urzędzie Komunikacji Elektronicznej. Takich wniosków, w okresie od listopada 2019 roku do maja 2020 roku, operator sieci Play złożył osiem.
Jak nietrudno się domyślić, zdecydowana większość wnioskowanych zmian dotyczyła częstotliwości 2100 MHz, z której w najbliższym czasie będą mogli korzystać klienci fioletowego operatora. Oprócz nich, pojawiły się również wnioski dotyczące częstotliwości 2600 MHz oraz 1800 MHz. Wykorzystanie 2600 MHz do budowy sieci 5G w Polsce nie jest nowością – w ten sposób działa już operator sieci Plus. Wątpliwości pojawiają się w przypadku 1800 MHz, czyli częstotliwości, na której możliwe jest rozgłaszanie sygnału zarówno sieci 2G jak i 4G.
Pasma na 1800 MHz już obecnie są dość mocno zatłoczone. Gdy przyjdzie do podzielenia ich w taki sposób, by również na 5G znalazło się miejsce, może to być odczuwalne dla pozostałych klientów. Może, choć nie musi.
Operator wie najlepiej
Pełnymi danymi dotyczącymi obciążenia konkretnych stacji bazowych dysponują wyłącznie operatorzy. To po ich stronie będzie każdorazowo spoczywała decyzja o uruchomieniu sieci 5G na konkretnej częstotliwości. Domyślam się, że wykorzystanie 1800 MHz będzie miało miejsce wyłącznie tam, gdzie dotychczasowa zajętość pasma na to pozwala. Jako, że 5G to ciągle nowość na rynku, operatorzy muszą pamiętać, że to zapewnienie sprawnego funkcjonowania dotychczasowych technologii wciąż jest priorytetem.
Mimo potwierdzenia odwołania aukcji częstotliwości pod budowę sieci 5G, jej rozwój na terenie Polski nabiera tempa. O tym, jak działa sieć 5G uruchomiona przez jednego z operatorów będę miał szansę przekonać się lada dzień. Pierwszych wrażeń spodziewajcie się na łamach Tabletowo.pl oraz oiot.pl już wkrótce.