Biotechnologia (źródło: Pixabay)
Biotechnologia (źródło: Pixabay)

Podskórna ładowarka bezprzewodowa. Pomysł Chińczyków może zasilić implanty bioelektroniczne

Naukowcy z Chin opracowali nowy rodzaj wszczepialnego pod skórę urządzenia. Zadaniem wynalazku ma być odbieranie oraz przechowywanie energii elektrycznej, która może stać się podstawą zasilania implantów bioelektronicznych. Stworzona ładowarka bezprzewodowa jest biodegradowalna i bezpieczna dla człowieka.

Trudności w zasilaniu implantów bioelektronicznych

Dziedzina bioelektroniki przeżywa prężny rozwój. Urządzenia w postaci implantów bioelektronicznych mogą m.in. dostarczać potrzebne leki do organizmu, podawać je w odpowiednim miejscu i konkretnej dawce zgodnej z potrzebami danego pacjenta. Sprzęty te są również metodą na monitorowanie procesu leczenia pacjentów.

Choć tego typu wynalazki są coraz częstszym przedmiotem licznych badań, pojawiają się problemy z ich zasilaniem. Jak wynika z informacji udzielanych przez naukowców, w projektach badawczych można już spotkać biodegradowalne zasilacze, jednak są one często niewystarczające lub jednorazowe, przez co nie nadają się do codziennego użytkowania w biomedycynie. Co więcej, takie systemy mogą stawać się przyczyną do powstawania stanów zapalnych czy konieczności chirurgicznej wymiany baterii.

Chińscy naukowcy mają jednak na to sposób: opracowali wynalazek, który może stanowić podstawę prawdziwej rewolucji w świecie biotechnologii. Nowe urządzenie to bezprzewodowa ładowarka, umieszczana pod skórą użytkownika.

Ładowarka bezprzewodowa trafi pod skórę

W naukowych umysłach zrodził się pomysł na opracowanie systemu zasilania, lokowanego pod skórą pacjenta. Ta innowacyjna ładowarka bezprzewodowa charakteryzuje się elastycznością i miękkością, dzięki czemu w łatwy sposób samodzielnie dopasowuje się do tkanek czy narządów danego pacjenta.

Urządzenie zostało wyposażone w cewkę magnezową, która odpowiedzialna jest za ładowanie implantu bioelektronicznego. Element ten ładuje się za pomocą tzw. cewki nadawczej, pozostającej na zewnątrz, umieszczanej na skórze. Wynalazek otrzymał także superkondensatory cynkowo-jonowe gromadzące energię elektryczną, a nie chemiczną, tak jak funkcjonuje to w przypadku tradycyjnych baterii.

Cynk i magnez, będące składnikiem superkondensatorów, są niezbędne dla organizmu, a ich zawartość nie przekracza dziennego spożycia, dzięki czemu produkt podczas rozpuszczania się uznawany jest za bezpieczny. Ładowarka bezprzewodowa została zamknięta w obudowie z polimeru i wosku. Sprzęt ulega rozkładowi w ciele w ciągu dwóch miesięcy, co przetestowano już laboratoryjnie na szczurach.