Satelita z ogniwami słonecznymi (Źródło: pixabay)
Satelita z ogniwami słonecznymi (Źródło: pixabay)

Polska dostanie wsparcie ESA. Stworzymy minikonstelację satelitów

W dniach 18 i 19 października Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) realizowała Radę Ministerialną, która przyniesie ogromne zmiany dla Polski. Nasz kraj otrzyma wsparcie, które pozwoli stworzyć minikonstelację satelitów Camilla, służącą obserwacji Ziemi.

Wsparcie ESA dla Polski

Europejska Agencja Kosmiczna podczas trwającej 18 i 19 października 2023 roku Rady Ministerialnej podjęła decyzję o wsparciu polskiego programu Camilla. Zadaniem projektu agencji POLSA jest utworzenie segmentu naziemnego oraz minikonstelacji satelitów, która umożliwi obserwację Ziemi, generując wysokiej jakości dane w czasie rzeczywistym.

Satelita (Źródło: esa)
Satelita (Źródło: ESA)

Polski program Camilla zostanie złożony z czterech jednostek, w tym z trzech optoelektrycznych oraz jednego radarowego typu SAR. Minikonstelacja zarządzana będzie przez infrastrukturę naziemna, a, jak wynika z informacji udostępnionej przez dyrektora generalnego ESA, Josefa Aschbachera, koszt całego projektu finansowanego przez Polskę ma wynieść 85 milionów euro.

Przyszłe zadania polskich satelitów

Program Camilla wraz z segmentem naziemnym nie będzie jedynie kolejnym osiągnięciem naszego kraju w sektorze kosmicznym, ale również ma stanowić formę rozbudowy obecnych usług monitorowania planety z orbity okołoziemskiej.

Jak wynika z informacji udostępnionych przez Space24, Europejska Agencja Kosmiczna będzie wspierała Polskę w zakresie zaprojektowania, budowy, a także wystrzelenia na orbitę ziemską oraz uruchomienia czterech satelitów. Na ten moment nie pojawiło się więcej szczegółów, za które odpowiedzialne jest Ministerstwo Rozwoju i Technologii. Nie wydano także żadnego oficjalnego komunikatu.

ESA zawarła porozumienie dzięki niedawnemu powiększeniu składki, która jest regularnie odprowadzana do agencji. Finansowane przez nasz kraj satelity mają być użytkowane przez Polską Agencję Kosmiczną (POLSA) oraz służyć celom cywilnym.