Agencja Uzbrojenia wraz z Airbus Defence and Space zawarły umowę, która dotyczy zakupienia przez Polskę dwóch satelitów optoelektronicznych i stacji odbiorczej. Inwestycja pochłonie 575 milionów euro, a ich wyniesienie na orbitę ma odbyć się przed 2027 rokiem.
Umowa Polski i Francji dotycząca nowych satelitów
27 grudnia doszło do zawarcia umowy, w której pośredniczył polski Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak oraz Minister Sił Zbrojnych Francji Sébastien Lecornu. Umowa dotyczy zakupu dwóch satelitów optoelektronicznych, które mają służyć Polsce nie tylko w celach typowo wojskowych, ale również w zakresie cywilnym, na przykład w pracach w obrębie środowiska, klimatu, rolnictwa oraz podczas opracowywania map.
Satelity optoelektroniczne mają zostać wyniesione przed 2027 rokiem, a już w przyszłym roku Polska otrzyma dostęp do zasobów tworzonych przez satelity konstelacji Pleiades Neo, do której nowe satelity również zostaną dołączone.
Satelity optoelektroniczne własnością Polski
Satelity optoelektroniczne, które często uznawane są jako zasób służący jedynie wojsku, będą także formą pomocy dla administracji publicznej. Nowo zakupione satelity mają uzupełniać już istniejące i wykorzystywane przez Polskę systemy konstelacji COSMO-SkyMed. W ten sposób możliwe będzie aktualizowanie istniejących i tworzenie nowych map, a także usprawni się proces oceny szkód czy rozliczania upraw.
Wyniesione już satelity, które należą do konstelacji Pleiades, pozwalają obecnie na obserwację w z rozdzielczością do 30 centymetrów, co daje takiemu systemowi możliwość przechwycenia obrazów wysokiej jakości.
Aby satelity optoelektroniczne mogły realizować swoje zadanie, konieczny jest dostęp do światła dziennego, dlatego istotna jest współpraca z dotychczas wykorzystywanym przez Polskę włoskim systemem COSMO-SKyMed. Bazuje on na działaniu radarów. Połączenie obu systemów pozwoli na uzyskanie pełnego obrazu i informacji.
Polska jest pierwszym krajem, który nabył takie satelity wraz ze stacją naziemną. Podobne systemy produkowane są już w USA i Francji.