Lidzbark Warmiński staje się bardziej "smart" (źródło: Orange Polska)
Lidzbark Warmiński (źródło: Orange Polska)

Polskie miasta coraz bardziej „smart”. Przyjrzyjmy się kilku rozwiązaniom

Artykuł sponsorowany

Na łamach oiot.pl przybliżamy Wam tematykę IoT, 5G, rozwiązań smart czy wreszcie inteligentnych miast. Często wychodzimy poza obszar naszego kraju, szukając interesujących nowości. A co powiecie na smart parking, dostępny w jednym z polskich miast? Dziś kilka słów na jego temat.

Podstawą inteligentnych miast jest wykorzystywanie technologii informatycznych i komunikacyjnych, które sprawiają, że dana przestrzeń jest bardziej przyjazna nie tylko dla mieszkańców, ale również dla turystów. Smart Cities nastawione są na ulepszenie infrastruktury i mobilności, w tym sterowania oświetleniem, ruchem ulicznym, czy promowanie ekologicznych rozwiązań. Kolejnym etapem w rozwoju usług inteligentnych w miastach jest tworzenie zintegrowanych Smart parkingów.

Tam, gdzie takie rozwiązanie działa w pełnym zakresie, kierowca, który chce łatwo znaleźć dogodne miejsce, jest w stanie z poziomu aplikacji mobilnej sprawdzić zajętość parkingu i skierować się wprost do wybranej lokalizacji. W aplikacji może też od razu zapłacić za postój, a także wydłużyć czas parkowania, jeśli będzie taka potrzeba. Przy wjeździe na parking może natomiast skorzystać z kodów QR, dostępnych w aplikacji, lub z automatycznego systemu rozpoznawania tablic rejestracyjnych, aby podnieść szlaban. Nie można też zapominać o tym, że rozwój miast oraz wprowadzanie do nich inteligentnych rozwiązań, niosą również korzyści związane z oszczędzaniem energii elektrycznej i ekologią.

Smart parking w Lidzbarku Warmińskim

Parkowanie spędza sen z powiek wielu kierowców i to nie tylko przez wzgląd na ewentualną trudność tej czynności (co ma znaczenie zwłaszcza wtedy, gdy pozostali uczestnicy ruchu parkują niechlujnie, zostawiając małą przestrzeń dla kolejnych aut), ale także przez notoryczne poszukiwanie wolnego miejsca. Kilkuminutowe lub nawet dłuższe przemieszczanie się po parkingach, żeby znaleźć miejsce, nie tylko negatywnie wpływa na komfort i spokój kierowcy, ale jest też źródłem niepotrzebnej emisji szkodliwych zanieczyszczeń, o czym ciągle zapominamy.

Lidzbark Warmiński staje się bardziej "smart" (źródło: Orange Polska)
Lidzbark Warmiński (źródło: Orange Polska)

Rozwiązaniem tego problemu może być wprowadzenie Smart parkingów. Jeden z nich pojawił się już w Lidzbarku Warmińskim. Uruchomiony tam system pozwala na gromadzenie informacji na temat wolnych i zajętych miejsc postojowych. Zebrane dane kierowane są do administratora parkingu i stają się podstawą do wypracowania optymalnego modelu korzystania z parkingu.

Lidzbark Warmiński jest miejscowością turystyczną, a parking znajduje się w centrum miasta blisko popularnych tras wycieczkowych. Smart parking to kolejne z zastosowanych w mieście nowoczesnych rozwiązań, które usprawniają komunikację i zmniejszają emisję spalin. Turyści mogą zaplanować wizytę, postawić auto na inteligentnym parkingu i zwiedzać miasto pieszo lub z pokładu bezpłatnego elektrycznego autobusu komunikacji miejskiej

powiedział Jacek Wiśniowski Burmistrz Lidzbarka Warmińskiego
Lidzbark Warmiński staje się bardziej "smart" (źródło: Orange Polska)
Lidzbark Warmiński (źródło: Orange Polska)

Jak działa Smart parking w praktyce?

Inteligentny parking, zlokalizowany na terenie tego urokliwego miasteczka, obejmuje na razie kilkadziesiąt miejsc postojowych. Zainstalowane na nim kamery rejestrują  wolne  i zajęte miejsca, a system na bieżąco je analizuje. Jest to możliwe dzięki punktom wizyjnym i tzw. przetwarzaniu brzegowemu. Zebrane dane przetwarzane są przez algorytm, a po obróbce trafiają w ręce zarządcy parkingu. Informacje na temat zajętości miejsc mogą być również wyświetlane na wjeździe do strefy parkowania.

Systemie Smart parking to korzyści także dla miasta. Może ono monitorować ruch na drogach w pobliżu parkingów i na tej podstawie wprowadzać konieczne zmiany w infrastrukturze. Włodarze miast i administratorzy parkingów mogą łatwiej i szybciej dostosowywać te obiekty do bieżących potrzeb, co jest szczególnie istotne np. w miejscowościach turystycznych.

Polskie miasta z inteligentnymi rozwiązaniami

Władze polskich miast coraz częściej poszukują inteligentnych rozwiązań dla swoich miejscowości. Jak wynika z przeprowadzonej przez Orange w 2023 roku ankiety, za największą korzyść z ich wdrażania uznają przy tym zadowolenie mieszkańców.

Już 120 miast na terenie naszego kraju korzysta z komfortowych dla mieszkańców i turystów inteligentnych rozwiązań, uruchomionych przy współpracy z Orange.

W ramach programu Smart Light już 14,3 tysiąca lamp ulicznych zyskało inteligentne możliwości, które pozwoliły na zaoszczędzenie w ciągu roku ponad 4 tysięcy MWh energii elektrycznej. Oznacza to, że zdalne zarządzanie światłami pozwala na ograniczenie emisji dwutlenku węgla o ponad 3 tysiące ton.

Inną metodą ograniczenia zużycia prądu przez oświetlenie miejskie jest technologia Smart Astro, która umożliwia dostosowanie czasu pracy lamp ulicznych do zegara astronomicznego. Rozwiązanie to oznacza w praktyce zaoszczędzenie kolejnych 3,3 tys. MWh energii elektrycznej– i redukcję emisji CO2 o ponad 2 tysiące ton.

Orange ma także metodę na ograniczenie strat wody. Wystarczy wprowadzić inteligentne nakładki Smart Water. Rozwiązanie to działa już w 52 polskich miastach i pozwala na wygodną obsługę i zarządzanie systemem wodociągowym. System taki umożliwia zdalne odczytywanie liczników wody i prognozowanie jej zużycia. Dzięki temu można błyskawicznie wykryć awarię i przesłać powiadomienie o niej tak, aby możliwa była szybka reakcja i naprawa usterki.

Wprowadzanie inteligentnych rozwiązań do miast staje się już koniecznością. Nie tylko zapewniają one większy komfort mieszkańcom i turystom, ale również pozwalają oszczędzać energię elektryczną i ograniczać zanieczyszczenia. Innowacyjne metody, takie jak Smart parking w Lidzbarku Warmińskim, sprawiają, że polskie miejscowości stają się coraz bardziej przyjazne i czyste.

Materiał powstał na zlecenie Orange Polska