Stockholm Wood City (źódło: .al.se)
Stockholm Wood City (źódło: .al.se)

Sztokholm zostanie największym drewnianym miastem na świecie

Stockholm Wood City będzie zlokalizowane w stolicy Szwecji, i stanie się zróżnicowaną dzielnicą maksymalnie skoncentrowaną na budownictwie drewnianym.

Innowacyjna, zrównoważona architektura

Inżynierowie i architekci coraz bardziej wgłębiają się w potencjał drzemiący w ekologicznej, zrównoważonej architekturze, współpracującej z otoczeniem i czerpiącej inspiracje z przyrody. W sercu Ekwadoru powstanie wieżowiec przypominający latorośl, w Milwaukee stoi już najwyższy wieżowiec z drewna, a głęboko w kolumbijskiej dżungli powstał koncept na harmonijne zycie z przyrodą. A co, gdyby te pomysły wykorzystać do stworzenia całego zrównoważonego miasta? Na coś takiego wpadł szwedzki deweloper Atrium Ljungberg.

Stockholm Wood City to największy na świecie projekt konstrukcji drewnianej, obejmujący imponujące 2000 domów, a także powierzchnię biurową, handlową, restauracyjną i relaksacyjną. Dzielnica będzie zlokalizowana w stolicy Szwecji, a jej budynki będą miały kilka różnych kształtów i wysokości. Ich ogólne projekty będą uwydatniać naturalne piękno drewna.

Oprócz wykorzystania materiałów budowlanych pochodzących ze zrównoważonych źródeł, Stockholm Wood City zmniejszy również swój ślad węglowy dzięki zainstalowanym na dachu panelom słonecznym, które zostaną podłączone do akumulatorów i zmniejszą pobór energii z sieci energetycznej. Na dachach i tarasach pojawi się także mnóstwo zieleni.

Stockholm Wood City, Sztokholm (źródło: .al.se)
Stockholm Wood City (źródło: .al.se)

Drewniane miasto w sercu Sztokholmu

Projekt rozciąga się na ponad 250 000 metrów kwadratowych i jest tym samym największym na świecie znanym projektem budowlanym z drewna. Branża nieruchomości ma absolutnie kluczowe znaczenie w zielonej transformacji, ponieważ budynki odpowiadają za aż 40 procent światowej emisji CO2. Stockholm Wood City wyznacza nową erę dla zrównoważonej architektury i rozwoju miast. W nowym obszarze znajduje się dodatkowe 7000 powierzchni biurowych i 2000 domów w Sickla, w południowej części Sztokholmu. Będzie to tętniące życiem środowisko miejskie z mieszanką miejsc pracy, mieszkań, restauracji i sklepów.

deweloper Atrium Ljungberg
Stockholm Wood City (źódło: .al.se)
Stockholm Wood City (źródło: .al.se)

Co w momencie wybuchu pożaru? Nowoczesne drewno konstrukcyjne znacznie różni się od tradycyjnego szkieletu drewnianego, a liczne badania wykazały, że produkty takie jak drewno klejone warstwowo i krzyżowo doskonale sprawdzają się w przypadku pożaru.

Budowa niezwykłej dzielnicy ma się rozpocząć w 2025 r., a pierwsze budynki mają zostać ukończone w 2027 r.