Wózek sklepowy (Źródło: pixabay)
Wózek sklepowy (Źródło: pixabay)

Wózek sklepowy zbada, czy masz arytmię serca

Wózek sklepowy ze wbudowanym urządzeniem naukowców z Wielkiej Brytanii pozwoli na monitorowanie migotania przedsionków, kluczowego czynnika ryzyka udaru mózgu.

Medycyna codziennego użytku

Nowoczesne urządzenia diagnostyczne to już nieodległa technologia dostępna jedynie na terenach specjalistycznych placówek. Dzisiaj tanie nakładki na telefon mogą zmierzyć ciśnienie krwi w dowolnym miejscu i czasie, elektroniczne plastry zbadają zaburzenia oddychania, naklejane plastry skontrolują stan zapalny, a AI na podstawie zdjęcia zdiagnozuje choroby. Co jeszcze możemy wykorzystać w efektywnej diagnostyce? Okazuje się, że dobrym urządzeniem badawczym może być… wózek sklepowy. A dokładniej urządzenie naukowców z Liverpool John Moores University w Wielkiej Brytanii, wbudowane w rączkę wózka.

Podczas migotania przedsionków, najczęstszej choroby serca, górne komory serca biją chaotycznie i nieregularnie. Migotanie przedsionków może być epizodyczne – pojawiać się i znikać – lub być trwałe. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że je ma. Może ono prowadzić do powstawania zakrzepów krwi w sercu, co pięciokrotnie zwiększa ryzyko udaru mózgu.

Koszyk sklepowy wyposażony w MyDiagnostick rejestruje zapis elektrokardiogramu, gdy ręce użytkownika stykają się z metalowymi elektrodami. Wewnętrzne oprogramowanie urządzenia analizuje EKG w trakcie prowadzenia wózka, na co potrzebuje około jednej minuty. Podczas pierwszych testów ponad 2000 osób skorzystało ze zmodyfikowanego wózka, który po 60 sekundach zapalał się na zielono w przypadku braku nieregularności w pracy serca lub czerwono, jeśli wykryto anomalie.

Wózek sklepowy (Źródło: unsplash)
Wózek sklepowy (Źródło: unsplash)

Wózek przebada Cię podczas zakupów

Dane EKG od 220 uczestników dały czerwone światło, sugerujące arytmię. Po dodatkowej ocenie u kardiologa arytmię rozpoznano u 59 uczestników, z których u 39 wcześniej nie zdiagnozowano tego schorzenia.

To badanie pokazuje potencjał przeprowadzania kontroli zdrowia mas bez zakłócania codziennych zajęć. W ciągu dwóch miesięcy zidentyfikowaliśmy 39 pacjentów, którzy nie byli świadomi, że mają migotanie przedsionków. To 39 osób z większym ryzykiem udaru mózgu, które otrzymały wizytę u kardiologa.

Ian Jones, główny autor badania

Chociaż MyDiagnostick był czuły w wykrywaniu schorzeń, jego dokładność wymaga poprawy. Przy użyciu obecnego algorytmu pominięto około połowy rzeczywistych przypadków. Naukowcy będą nadal pracować nad dokładnością urządzenia, ale byli zadowoleni z liczby zainteresowanych skorzystaniem z diagnostycznego wózka.

Więcej o badaniu i dalszych krokach naukowców można przeczytać w oficjalnej publikacji naukowej zespołu.