Oświetlenie SKYVIEW (źródło: BIOS)
Oświetlenie SKYVIEW (źródło: BIOS)

SKYVIEW, czyli oświetlenie redukujące zakłócenia cyklu dobowego

Firma BIOS, znana z rozwiązań oświetleniowych, których zadaniem jest poprawa samopoczucia ludzi, wprowadza nowe urządzenie. SKYVIEW 2 ma wspomagać człowieka światłem zbliżonym do słonecznego przez całą dobę. Po co i jakie zmiany można odczuć?

Znaczenie światła dla samopoczucia i cyklu dobowego

Wbrew pozorom oddziaływanie światła ma znaczenie dla naszego codziennego życia. Nie tylko pozwala na regulowanie cyklu dobowego, ale również bezpośrednio wpływa na nasze samopoczucie, zarówno fizyczne, jak i psychiczne. Dlatego też jedna z firm produkujących oświetlenie pochyliła się mocno nad urządzeniami, które mogą poprawić nasze codzienne funkcjonowanie.

Przedsiębiorstwo Biological Innovations and Optimization Systems, znane również jako BIOS, ogłosiło wprowadzenie na rynek swojego najnowszego produktu. Jest nim SKYVIEW 2, które zapewnia całodobowe oświetlenie, wpływające na samopoczucie.

Działanie nowego urządzenia opiera się o cykliczne przechodzenie przez pewne gamy świateł, od barw wschodzącego Słońca, przez południe, aż do zachodu oraz oświetlenia nocnego. Technologia ta, nazwana SKYVIEW, ma zapewnić regulację zegara biologicznego. Ma imitować działanie naturalnego światła słonecznego, które wpływa na obecność niedawno odkrytego fotopigmentu – melanopsyny.

Oświetlenie SKYVIEW (źródło: BIOS)
Oświetlenie SKYVIEW (źródło: BIOS)

Wyniki testów i cena SKYVIEW 2

Technologia ta została już przetestowana poprzez dodanie do tradycyjnego oświetlenia biurowego SKYVIEW. Jak wykazały badania, uczestnicy wykazywali lepszą czujność, bystrość umysłu, a także poprawiony nastrój i uczucie szczęścia. Dr Shadab Rahman, prowadzący testy, zaznacza, iż wysokomelanopowa lampa typu plug-in, jako wspomaganie typowego światła, ma bezpośredni wpływ na funkcje poznawcze w ciągu dnia.

Innowacyjne oświetlenie, eliminujące zakłócenia rytmu dobowego, łączy się z dedykowaną aplikacją SKYVIEW, która dostępna jest zarówno na urządzenia mobilne oparte o system Android, jak i iOS, gdzie możliwe jest osobiste spersonalizowanie doświadczeń i dostosowanie trybu dziennego, wieczornego oraz nocnego w czasie trwania całej doby. Sprzedaż detaliczna już ruszyła, a cena oświetlenia wynosi 449,99 dolarów, a więc po prostym przeliczeniu nieco ponad 1800 złotych.