Zapinany na smartfona BPClip (Źródło: today.ucsd.edu)
Zapinany na smartfona BPClip (Źródło: today.ucsd.edu)

Tanie akcesorium na telefon zmierzy ciśnienie krwi

Opracowywany przez zespół naukowców z Uniwersytetu Kalifornijskiego plastikowy gadżet, wydrukowany w 3D, przypinany do smartfona, kosztuje kilka centów i pozwala oszczędzić na wizytach w klinice.

Ratowanie życia i zdrowia nie musi być drogie

Coraz tańsze materiały i powszechniej dostępne nowoczesne technologie odmieniają oblicze nowoczesnej medycyny. Pacjent nie jest już tylko i wyłącznie zdany na diagnozę w klinikach, które nie zawsze są dostępne. Opaski stale kontrolujące zaburzenia pracy serca, plastry do monitoringu bezdechu sennego, soczewki dla chorych na jaskrę to tylko mały wycinek tanich urządzeń, poprawiających komfort życia pacjentów.

Do tego arsenału medycznego dołącza cenowy rekordzista. Nakładka na smartfon do pomiaru ciśnienia krwi, opracowana przez zespół naukowców z Uniwersytetu Kalifornijskiego kosztuje 80 centów, a ma być jeszcze tańsza.

BPClip to mały gadżet wydrukowany w 3D, przypinany do jednego rogu smartfona tak, że mały otwór w urządzeniu znajduje się nad obiektywem aparatu telefonu, a światłowód w nim zakrywa lampę błyskową telefonu.

Po otrzymaniu instrukcji z dołączonej aplikacji użytkownik naciska czubek palca na otwór, a sprężyna w klipsie zapewnia opór, umożliwiając wykonanie wielu odczytów przy użyciu różnej siły.

Klips na smartfona pomoże osobom bez dostępu do lekarza

Przy każdym odczycie aparat robi zdjęcie oświetlonej lampą błyskową spodniej części palca. W zależności od objętości krwi pompowanej do i z palca, jasność i kształt zdjęcia zmienia się. Algorytm w aplikacji jest w stanie określić i wyświetlić aktualne skurczowe i rozkurczowe ciśnienie krwi użytkownika. W testach laboratoryjnych, przeprowadzonych na 24 ochotnikach, pomiary te były w przybliżeniu takie same, jak te uzyskane przy użyciu tradycyjnego mankietu.

Naukowcy pracują teraz nad zwiększeniem kompatybilności urządzenia z różnymi kolorami skóry i różnymi typami smartfonów oraz nad ułatwieniem obsługi.

Ze względu na niski koszt klipsy te mogą być rozdawane każdemu, kto ich potrzebuje, ale nie może regularnie chodzić do kliniki. Klip do monitorowania ciśnienia krwi można otrzymać podczas wizyty kontrolnej, podobnie jak paczkę nici dentystycznej i szczoteczki do zębów podczas wizyty u dentysty.

prof. Edward Wang, główny autor artykułu na temat badań

Więcej o innowacyjnym gadżecie można przeczytać w oficjalnej publikacji naukowej.