Polyformer – maszyna, która przetworzy butelkę w filament

Polyformer, źródło: Reiten Design

Polyformer, źródło: Reiten Design

Filamenty do drukarek 3D zazwyczaj związane są z dość wysokimi kosztami, a przy okazji produkowane są liczne odpady plastikowe. Dlatego młodzi naukowcy postanowili stworzyć Polyformer, czyli maszynę, która przetworzy zwykłą butelkę PET w filament.

Główna nagroda Dysona

Maszyna Polyformer, autorstwa Reitena Chenga oraz Swaleha Owaisa, zdobyła już główną nagrodę Jamesa Dysona. To, niespotykane wcześniej, urządzenie wykorzystuje i przekształca tradycyjną butelkę PET o pojemności 0,5 l w 20 gramów filamentu, który może posłużyć do druku obiektów w 3D. Filament jest w wielu krajach niezwykle kosztownym elementem druku 3D, natomiast wytworzenie go z odpadów jest ekologiczną i innowacyjną technologią.

Polyformer, źródło: Reiten Design

Dwuosobowy zespół naukowców nie ubiegał się o patent na swoje autorskie i nagrodzone urządzenie, a udostępnił własny projekt konstrukcyjny wraz z instrukcjami, aby każdy kto chce, mógł stworzyć je samodzielnie.

Jak twierdzą młodzi konstruktorzy, wytworzony w urządzeniu filament można również użyć do wydrukowania brakujących elementów maszyn. Zespół Polyformer postanowił przeznaczyć nagrodę pieniężną w wysokości 40 tysięcy dolarów na ulokowanie kilku maszyn w Rwandzie, które będą ogólnodostępne dla lokalnych studentów i projektantów.

Do społeczności utworzonej przez autorów pomysłu dołączyło już wiele osób, a ponad 30 zostało już skonstruowanych m. in. w Rwandzie, Argentynie, Hiszpanii, Francji, Niemczech, Meksyku, Paragwaju, Kanadzie i USA.

Jak działa Polyformer?

Przetworzenie butelki PET wymaga od użytkownika Polyformera pocięcia butelek na długi pasek, który podawany jest do wytłaczarki. Filament kolejno trafia do dyszy, gdzie jest chłodzony i nawijany na szpulę, którą następnie można umieścić w dowolnej drukarce 3D. Wykonane urządzenie skomentował nawet sam założyciel konkursu.

„Ten projekt zapewni innym wynalazcom nowe możliwości realizowania ich pomysłów przy użyciu druku 3D”.

James Dyson, założyciel konkursu
Exit mobile version