Google

Pomóż Google w tworzeniu AI. Wystarczy poruszać ustami do piosenki

Od kilku dni my sami możemy pomóc Google w trenowaniu sztucznej inteligencji. Firma zaprasza użytkowników do zaśpiewania fragmentu utworu Dance Monkey zespołu Tones and I. Nie trzeba jednak umieć śpiewać – wystarczy ruszać ustami.

Potężna motywacja

Jedną z największych barier w rozwoju AI jest brak wystarczającej ilości danych bazowych. Choć w internecie łatwo znajdziemy tysiące potrzebnych obrazków, sytuacja szybko staje się trudniejsza w innych przypadkach.

Długoterminowym celem nowego projektu jest stworzenie systemu, który umożliwiałby osobom niemym wypowiadanie się. Sztuczna inteligencja mogłaby śledzić ruchy ust i na tej podstawie wnioskować, co dana osoba chce powiedzieć.

Google
Możemy pomóc przez same ruszanie ustami / fot. Engadget

Taki system przydałby się także osobom z drastycznymi wadami wymowy i chorobami, takimi jak stwardnienie zanikowe boczne (ALS). Nie istnieje jednak wystarczająco duża, spójna baza danych, którą badacze firmy Google mogliby wykorzystać.

Podejść z innej strony

Spółka wpadła więc na nowy pomysł. Otworzyła nową stronę internetową, z której możemy skorzystać w przeglądarce Chrome na komputerze. Nazywa się LipSync (ang. synchronizacja ust) i jest częścią programu Experiments With Google.

Na stronie LipSync Google prosi nas o poruszanie ustami do popularnej piosenki zespołu Tones and I. Nasze nagranie przesyłane jest następnie na serwery firmy (strona nie zapisuje jednak żadnego dźwięku).

Google
Strona główna strony LipSync / fot. Engadget

Dzięki temu Google jest w stanie stworzyć naprawdę pokaźną bazę danych, w której każda osoba wypowiada te same słowa, w tych samych odstępach czasowych. Każdy z nas mówi jednak inaczej. I to właśnie może przyczynić się do osiągnięcia celu.

Z serwisu LipSync możemy skorzystać tutaj. Producent może także wykorzystać nasze nagrania do wprowadzenia nowych funkcji do systemu Android, dlatego warto pomóc w tworzeniu sztucznej inteligencji.