praca zdalna
Photo by Ada Okwuosah from Pexels

Inteligentny dom jako biuro przyszłości – wizja według Samsunga

Jeszcze do niedawna praca zdalna wydawała się kwestią raczej dalszej niż bliższej przyszłości. Tymczasem nowa rzeczywistość spowodowana pandemią sprawiła, że dla wielu z nas mieszkania spełniają również funkcję biur. Czy praca w takich warunkach może być równie efektywna i komfortowa, a inteligentny dom może funkcjonować również jako inteligentne biuro? Z rozważań pracowników Samsunga dowiadujemy się, że to jak najbardziej możliwe. W dodatku już niedługo!

Efektywna praca zdalna – co może pomóc?

Ci wszyscy, którzy dopiero teraz rozpoczęli przygodę z pracą zdalną wiedzą, że nie jest to takie proste, jak mogłoby się wydawać. Wszystko dlatego, że w domu występuje bardzo wiele czynników, które mogą nas skutecznie rozpraszać, czyniąc skupienie się na wykonywanych zadaniach znacznie trudniejszym niż w warunkach pracy w biurze. Pomijając konieczność opieki nad dziećmi i zwierzętami, w zasięgu ręki znajduje się bardzo wiele atrakcyjnych przedmiotów, które potrafią bardzo skutecznie odwrócić uwagę. Gdy do tego dołożymy, dla przykładu, kuriera czy listonosza z długo wyczekiwanym zamówieniem, o efektywnej pracy nie może być mowy.

Inteligentny dom jako biuro przyszłości - wizja według Samsunga

Nawet, gdy uda się pokonać większość wspomnianych wyżej trudności, musimy zmierzyć się z kolejną – szybkim i stabilnym dostępem do internetu, by swobodnie uczestniczyć w telekonferencjach i łączyć się z serwerami pracodawcy. Osoby posiadające światłowód czy szybki internet kablowy raczej tego nie odczują. Problemem stają się łącza mobilne z ograniczoną przepustowością i limitowanym transferem danych, z których korzysta coraz większa grupa użytkowników, choćby z uwagi na ich dostępność i prostotę konfiguracji.

By sprostać tym wyzwaniom, a pracę w domu uczynić równie efektywną co w biurze, przyda się kilka narzędzi – sieć 5G i rozwiązania inteligentnego domu.

Podstawa: szybki i stabilny dostęp do internetu

Praca zdalna to kolejna czynność, która stanie się obciążeniem dla łącza internetowego dostępnego w domu. Gdy dołączą do niej urządzenia internetu rzeczy, przesyłanie wideo w wysokiej rozdzielczości i komunikatory internetowe wymagające transmisji obrazu i dźwięku okaże się, że to, z czego korzystamy obecnie niekoniecznie wystarcza. Szansą, by zapobiec tym niedogodnościom jest budowa i rozwój sieci 5G. Jak pokazały ostatnie badania, jej możliwości dają sporą nadzieję na sprostanie rosnącym wymaganiom użytkowników. O tym, jak bardzo jej budowa jest konieczna przekonują się, raz po raz, osoby korzystające z internetu domowego 4G. Stabilność takiego połączenia sieciowego, zwłaszcza w przypadku korzystania z bardziej obciążonych stacji bazowych, do najwyższych nie należy.

praca zdalna 5g
Image by ADMC from Pixabay

5G to już nie tylko pobożne życzenie, ale konieczność, bez której już za niedługo ciężko będzie o komfortowe korzystanie z dobrodziejstw nowoczesnych form komunikacji.

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Podczas wykonywania zajęć związanych z pracą zdalną, konieczne jest zapewnienie bezpieczeństwa sobie i osobom najbliższym. Mogą o to zadbać rozwiązania inteligentnego domu, takie jak skomunikowane dzwonki do drzwi uzbrojone w kamery, system monitoringu domowego czy sieć czujników. System monitoringu domowego pozwoli sprawdzić, czy nasze pociechy grzecznie się bawią, a czujniki otwarcia, czy żadne z nich nie postanowiło nagle sięgnąć do szuflady z ostrymi narzędziami czy otworzyć okno grożące wypadnięciem.

TP-Link Tapo C200 / fot. Kacper Żarski
TP-Link Tapo C200 / fot. Kacper Żarski

Z kolei dzwonek do drzwi uzbrojony w kamerę udostępnia możliwość weryfikacji, czy z drugiej strony drzwi znajduje się wyżej wspomniany upragniony kurier, czy nachalny akwizytor, dla którego nie warto odrywać się od obowiązków.

Komfort pracy również jest ważny

Pracując w biurze, o komfort pracownika dbają specjalnie zaprojektowane, opracowane zgodnie z obowiązującymi normami stanowiska, odpowiednie oświetlenie a przestrzeń biurowa jest, co do zasady, ciągle wentylowana i klimatyzowana. W warunkach domowych aranżacja typowej przestrzeni do pracy raczej nie jest możliwa, dlatego warto skorzystać z dostępnych rozwiązań inteligentnego domu.

Praca zdalna będzie bardziej komfortowa po zainstalowaniu oświetlenia, którego barwę można dostosowywać do aktualnie wykonywanej czynności. Na czas pracy można podświetlić pomieszczenie zimniejszymi kolorami, co pomaga w skupieniu. W zapewnieniu komfortu pomogą również czujniki temperatury i wilgotności, a skomunikowany z nimi klimatyzator zapewni odpowiedni klimat w pomieszczeniu.

Inteligentny dom jako biuro przyszłości - wizja według Samsunga

Praca zdalna a sprzęt AGD

Czy sprzęt AGD może sprawić, że praca zdalna będzie wygodniejsza? Jak przekonuje przedstawicielka indyjskiego oddziału Samsunga, jak najbardziej tak. Już teraz możemy wyposażyć nasze domy i mieszkania w pomocny w pracy telewizor z funkcjami sieciowymi. Można również skorzystać z rozwiązań inteligentnej kuchni, na czele z piekarnikiem, mikrofalówką, lodówką czy ekspresem do kawy. Ich skomunikowanie z siecią i automatyzacja sprawia, że wymagają mniejszego nakładu czasu niż rozwiązania konwencjonalne. Zaoszczędzone w ten sposób cenne minuty pozostają do dyspozycji użytkownika – i wcale nie musi to być praca zdalna.

Hykker Smart Navi Space / fot. Kacper Żarski
Hykker Smart Navi Space / fot. Kacper Żarski

Rozwiązania inteligentnego domu i sieć 5G mogą sprawić, że praca zdalna będzie nie tyle możliwa, co wygodna i efektywna. Dzięki niej pracownicy zyskają nieporównywalnie większą elastyczność, ale też znaczną oszczędność czasu i środków konsumowanych przez konieczność dotarcia na teren zakładu. Dla pracodawców to również bardzo wymierne korzyści finansowe, dlatego z całą pewnością warto iść w tym kierunku. Nowe technologie chętnie pomogą.

PS. Serdecznie zachęcam do lektury poprzedniego artykułu na temat możliwości zastosowania inteligentnego domu autorstwa Pawła.