Jeszcze do niedawna praca zdalna wydawała się kwestią raczej dalszej niż bliższej przyszłości. Tymczasem nowa rzeczywistość spowodowana pandemią sprawiła, że dla wielu z nas mieszkania spełniają również funkcję biur. Czy praca w takich warunkach może być równie efektywna i komfortowa, a inteligentny dom może funkcjonować również jako inteligentne biuro? Z rozważań pracowników Samsunga dowiadujemy się, że to jak najbardziej możliwe. W dodatku już niedługo!
Efektywna praca zdalna – co może pomóc?
Ci wszyscy, którzy dopiero teraz rozpoczęli przygodę z pracą zdalną wiedzą, że nie jest to takie proste, jak mogłoby się wydawać. Wszystko dlatego, że w domu występuje bardzo wiele czynników, które mogą nas skutecznie rozpraszać, czyniąc skupienie się na wykonywanych zadaniach znacznie trudniejszym niż w warunkach pracy w biurze. Pomijając konieczność opieki nad dziećmi i zwierzętami, w zasięgu ręki znajduje się bardzo wiele atrakcyjnych przedmiotów, które potrafią bardzo skutecznie odwrócić uwagę. Gdy do tego dołożymy, dla przykładu, kuriera czy listonosza z długo wyczekiwanym zamówieniem, o efektywnej pracy nie może być mowy.
Nawet, gdy uda się pokonać większość wspomnianych wyżej trudności, musimy zmierzyć się z kolejną – szybkim i stabilnym dostępem do internetu, by swobodnie uczestniczyć w telekonferencjach i łączyć się z serwerami pracodawcy. Osoby posiadające światłowód czy szybki internet kablowy raczej tego nie odczują. Problemem stają się łącza mobilne z ograniczoną przepustowością i limitowanym transferem danych, z których korzysta coraz większa grupa użytkowników, choćby z uwagi na ich dostępność i prostotę konfiguracji.
By sprostać tym wyzwaniom, a pracę w domu uczynić równie efektywną co w biurze, przyda się kilka narzędzi – sieć 5G i rozwiązania inteligentnego domu.
Podstawa: szybki i stabilny dostęp do internetu
Praca zdalna to kolejna czynność, która stanie się obciążeniem dla łącza internetowego dostępnego w domu. Gdy dołączą do niej urządzenia internetu rzeczy, przesyłanie wideo w wysokiej rozdzielczości i komunikatory internetowe wymagające transmisji obrazu i dźwięku okaże się, że to, z czego korzystamy obecnie niekoniecznie wystarcza. Szansą, by zapobiec tym niedogodnościom jest budowa i rozwój sieci 5G. Jak pokazały ostatnie badania, jej możliwości dają sporą nadzieję na sprostanie rosnącym wymaganiom użytkowników. O tym, jak bardzo jej budowa jest konieczna przekonują się, raz po raz, osoby korzystające z internetu domowego 4G. Stabilność takiego połączenia sieciowego, zwłaszcza w przypadku korzystania z bardziej obciążonych stacji bazowych, do najwyższych nie należy.
5G to już nie tylko pobożne życzenie, ale konieczność, bez której już za niedługo ciężko będzie o komfortowe korzystanie z dobrodziejstw nowoczesnych form komunikacji.
Bezpieczeństwo przede wszystkim
Podczas wykonywania zajęć związanych z pracą zdalną, konieczne jest zapewnienie bezpieczeństwa sobie i osobom najbliższym. Mogą o to zadbać rozwiązania inteligentnego domu, takie jak skomunikowane dzwonki do drzwi uzbrojone w kamery, system monitoringu domowego czy sieć czujników. System monitoringu domowego pozwoli sprawdzić, czy nasze pociechy grzecznie się bawią, a czujniki otwarcia, czy żadne z nich nie postanowiło nagle sięgnąć do szuflady z ostrymi narzędziami czy otworzyć okno grożące wypadnięciem.
Z kolei dzwonek do drzwi uzbrojony w kamerę udostępnia możliwość weryfikacji, czy z drugiej strony drzwi znajduje się wyżej wspomniany upragniony kurier, czy nachalny akwizytor, dla którego nie warto odrywać się od obowiązków.
Komfort pracy również jest ważny
Pracując w biurze, o komfort pracownika dbają specjalnie zaprojektowane, opracowane zgodnie z obowiązującymi normami stanowiska, odpowiednie oświetlenie a przestrzeń biurowa jest, co do zasady, ciągle wentylowana i klimatyzowana. W warunkach domowych aranżacja typowej przestrzeni do pracy raczej nie jest możliwa, dlatego warto skorzystać z dostępnych rozwiązań inteligentnego domu.
Praca zdalna będzie bardziej komfortowa po zainstalowaniu oświetlenia, którego barwę można dostosowywać do aktualnie wykonywanej czynności. Na czas pracy można podświetlić pomieszczenie zimniejszymi kolorami, co pomaga w skupieniu. W zapewnieniu komfortu pomogą również czujniki temperatury i wilgotności, a skomunikowany z nimi klimatyzator zapewni odpowiedni klimat w pomieszczeniu.
Praca zdalna a sprzęt AGD
Czy sprzęt AGD może sprawić, że praca zdalna będzie wygodniejsza? Jak przekonuje przedstawicielka indyjskiego oddziału Samsunga, jak najbardziej tak. Już teraz możemy wyposażyć nasze domy i mieszkania w pomocny w pracy telewizor z funkcjami sieciowymi. Można również skorzystać z rozwiązań inteligentnej kuchni, na czele z piekarnikiem, mikrofalówką, lodówką czy ekspresem do kawy. Ich skomunikowanie z siecią i automatyzacja sprawia, że wymagają mniejszego nakładu czasu niż rozwiązania konwencjonalne. Zaoszczędzone w ten sposób cenne minuty pozostają do dyspozycji użytkownika – i wcale nie musi to być praca zdalna.
Rozwiązania inteligentnego domu i sieć 5G mogą sprawić, że praca zdalna będzie nie tyle możliwa, co wygodna i efektywna. Dzięki niej pracownicy zyskają nieporównywalnie większą elastyczność, ale też znaczną oszczędność czasu i środków konsumowanych przez konieczność dotarcia na teren zakładu. Dla pracodawców to również bardzo wymierne korzyści finansowe, dlatego z całą pewnością warto iść w tym kierunku. Nowe technologie chętnie pomogą.
PS. Serdecznie zachęcam do lektury poprzedniego artykułu na temat możliwości zastosowania inteligentnego domu autorstwa Pawła.