Projektowanie miękkich robotów będzie łatwiejsze

Panda (źródło: Pixabay)

Panda (źródło: Pixabay)

Robotyka nieustannie się rozwija, jednak wymaga ogromnej wiedzy oraz szeregu obliczeń. Naukowcy z MIT postanowili jednak tę pracę ułatwić i zdołali opracować nową platformę, która przeprowadzi symulacje maszyn w oparciu o działania zwierząt, w zależności od przeznaczenia.

Platforma, która pomoże robotykom

Naukowcy z MIT opracowali nową platformę, która ma wspomóc projektantów miękkiej robotyki w tworzeniu i testowaniu nowych wynalazków w różnych środowiskach. SoftZoo jest symulatorem dzikiej przyrody i stanowi algorytm dostępny w trybie open source.

Platforma zawiera liczne trójwymiarowe modele zwierząt, utworzone jako projekty, mogące brać udział w przeprowadzaniu różnego rodzaju działań, oczekiwanych od przyszłych miękkich robotów. Wśród zwierząt znalazły się na przykład pandy, ryby, rekiny czy gąsienice, natomiast w zakresie ich działań można wymienić poruszanie, obracanie czy przemieszczanie się wyznaczoną w danym środowisku ścieżką.

W zależności od potrzeb projektowanego wynalazku symulacja pozwala na zmianę podłoża i terenu, dzięki temu przyszły wynalazek może być niejako przetestowany na śniegu, piasku, glinie czy wodzie.

Platforma SoftZoo do projektowania miękkich robotów (źródło: Alex Shipps/MIT CSAIL)

Projektowanie i modelowanie ruchu maszyn w oparciu o żywe organizmy

Platforma SoftZoo pozwala na przeprowadzenie symulacji etapu projektowania i sterowania, ale również modelowania ruchu, które dostosowują się do wybranego rodzaju zwierzęcia pod względem jego cech fizycznych oraz danego terenu.

Naturalnie występujące organizmy są niejednokrotnie doskonałą podstawą do tworzenia nowych wynalazków i urządzeń. Dlatego też opracowywanie robotów, które idealnie odwzorowują ruchy, kształty i morfologię zwierząt, mają szanse jeszcze lepiej spełniać się w ich zadaniach i przeznaczeniach.

Naukowcy przyglądają się również zastosowaniu swoich algorytmów dla ruchów manipulacyjnych człowieka, co pozwoliłoby na tworzenie chwytaków, ale i całych robotów o dużym potencjale.

Choć SoftZoo proponuje i tworzy wręcz doskonałe symulacje oraz projekty miękkich maszyn, niestety możliwości wdrożenia ich do prawdziwej maszyny są jeszcze często nieosiągalne. Stąd też naukowcy mają teraz w planach skupić się na opracowywaniu nowych rodzajów mięśni, które są w stanie zmieniać sztywność.

Exit mobile version