Aukcja 5G w Polsce
fot. wuestenigel via flickr

Jak zmienił się zasięg 5G na świecie w pierwszym kwartale 2021?

Świat nigdy nie stoi w miejscu. Tyczy się to również rozwoju sieci 5G. Raport opublikowany przez analityków firmy Opensignal pokazuje, jak zmienił się zasięg 5G w ujęciu światowym, na początku 2021 roku. Trudna sytuacja na rynkach wpłynęła istotnie na wiele gałęzi przemysłu, jednakże w wielu miejscach wyszczególnionych w raporcie zarówno zasięg, jak i prędkości sieci, wydatnie się zwiększyły.

Polska i zasięg 5G

Nie jest chyba dla nikogo zaskoczeniem fakt, że na próżno szukać Polski w światowych zestawieniach na temat zasięgu sieci 5G. Sytuacja w naszym kraju jest o tyle skomplikowana, że lokalni operatorzy muszą radzić sobie bez docelowych częstotliwości, gdyż w dalszym ciągu nie odbyła się aukcja dotycząca pasm, które są konieczne do rozbudowy infrastruktury sieci 5-tej generacji. Kilka dni temu Plus poinformował, że budowana przez nich sieć 5G w oparciu o częstotliwość 2600 MHz obejmuje swoim zasięgiem już 12 milionów mieszkańców naszego kraju.

Rozwój 5G w ujęciu światowym

Wydany przez firmę Opensignal raport dotyczący postępów w rozwoju sieci 5G na świecie w pierwszym kwartale 2021, to garść bardzo interesujących informacji, pokazujących m.in. jakimi zasadami rządzi się ekspansja najnowszej technologii.

Z przeprowadzonych przez analityków badań widzimy, że wiodące miasta w danych państwach mogą liczyć na znacznie lepsze doświadczenia płynące z wykorzystywania sieci 5G, w porównaniu do ogólnych wyników krajowych. Użytkownicy sieci w mieście Jeonju w Południowej Korei posiadają zdecydowanie najlepszą prędkość pobierania nie tylko w ujęciu krajowym, ale także i światowym. Mogą pochwalić się wynikiem na poziomie 416 Mb/s, który jest lepszy o 15% w stosunku do reszty kraju.

Co ciekawe, tylko 3 miasta, znajdujące się w pierwszej dziesiątce pod kątem prędkości sieci, to stolice danych państw. Należą do nich Tokio, Dublin i Rijad. Widać wyraźnie, że zamiast tego na liście widnieją przede wszystkim kluczowe centra biznesowe, jak Dubaj, Zurych czy Barcelona. Nie jest także zaskoczeniem, że w rankingu brakuje miast o dużej gęstości zaludnienia – i tak, Kanadyjczycy, żyjący na co dzień w miastach jak Toronto i Montreal, aby cieszyć się największą prędkością sieci 5G, muszą udać się do miasta Calgary, która jest uważane za krajowe centrum sportów zimowych.

Skupiając się na Europie w rankingach widzimy tylko kilka krajów ze Starego Kontynentu. Finlandia przoduje w najwyższej średniej prędkości pobierania, Holandia może pochwalić się najwyższą średnią prędkością wysyłania, a Grecja, Szwajcaria czy Hiszpania mają wysokie wartości pobierania w peaku.

Korzyści płynące z korzystania z 5G są najlepiej widoczne, kiedy zestawimy je ze starszą technologią 4G/LTE. Użytkownicy z Tajlandii czy Filipin mogą odczuć zdecydowaną poprawę, kiedy porównamy prędkości z sieci obu generacji. Klienci w tych rejonach mogą liczyć na niemalże 10-krotną poprawę w średnich prędkościach pobierania.

Warto odnotować, że na tych rynkach, gdzie zaobserwowana najwyższe prędkości pobierania, czyli w Korei Południowej, Tajwanie i Zjednoczonych Emiratach Arabskich, obserwuje się także jeden z największych postępów w rozbudowie infrastruktury sieci.

Jak chodzi o dostępność 5G, tutaj aż siedem rynków może pochwalić się ponad 20% wynikiem w skali kraju. Miejsce na podium przypadło Kuwejtowi, Hong Kongowi i Korei Południowej.

Raport Opensignal - 5G - Dostępność zasięgu 5G w pierwszym kwartale 2021
fot. Opensignal

Co dalej? Wydaje się, że rozwój sieci 5-tej generacji powinien nabrać rozpędu w dalszej części 2021 roku. Kiedy tylko rynki zaczną się jeszcze bardziej wybudzać z zeszłorocznego zastoju, tak tempo powinno istotnie się zwiększyć.