sensors bricktunes (źródło: learn.adafruit.com)
sensors bricktunes (źródło: learn.adafruit.com)

Ta rękawica tworzy muzykę grając na klockach LEGO

Tradycyjna teoria muzyczna i notacja nutowa nie zawsze przemawiają do wszystkich. Dla wielu z nas są one niezrozumiałe i nieintuicyjne. Dzięki nowoczesnym technologiom pojawiają się innowacyjne podejścia do niej, które mogą być bardziej naturalne dla niektórych osób. Jednym z nich jest rękawica Synthesizer, stworzona przez Johna Parka, która „odtwarza” kolory klocków LEGO.

Co czyni tę rękawicę tak wyjątkową?

Rękawica Synthesizer wyróżnia się na tle innych urządzeń muzycznych, przede wszystkim intuicyjnością użytkowania – wystarczy ją założyć, aby rozpocząć muzyczną podróż – prawda, że proste? W miejscu tradycyjnych klawiszy znajdziemy nowatorski interfejs bazujący na kolorach. Dzięki niemu, dotykając czerwonego elementu, uzyskujemy określony dźwięk, podczas gdy na przykład dotknięcie niebieskiego daje inny ton.

Rękawica potrafi rozróżnić wiele odcieni, a w projekcie stworzonym przez Johna Parka zastosowano 12 unikatowych kolorów. A ponieważ do tego doświadczenia wykorzystywane są klocki LEGO, pozwala to na dowolne ich ustawienie. Projekt został zainspirowany innym wynalazkiem MIT Media Lab, autorstwa Jaya Silvera.

Całość opiera się na czujniku światła/koloru Adafruit AS7341, małym spektrometrze (urządzenie do pomiaru barwy) umieszczonym na płytce drukowanej. Działa on poprzez świecenie czystym białym światłem na kolorową powierzchnię i analizę odbitego światła przy użyciu 16 indywidualnych czujników. Dzięki temu może on bez trudu rozróżnić, na przykład, jasnoróżowy klocek LEGO od koralowego.

Podzespoły Bricktunes

Na wyposażeniu znajdziemy również płytkę Adafruit RP2040 Prop-Maker Feather, odpowiedzialną za pomiary z czujnika koloru. Ma wbudowany wzmacniacz audio I2S, więc może odtwarzać dźwięki związane z każdym z nich. Park zaprogramował ją w języku CircuitPython, korzystając z biblioteki synthio, która umożliwia prawdziwą syntezę na mikrokontrolerze RP2040.

Co więcej, dostarczony kod można dowolnie modyfikować, dostosowując do własnych potrzeb. Jedyne, co będzie jeszcze tu potrzebne, to bateria litowa o pojemności 500 mAh. Warto dodać, że wszystkie te podzespoły można przymocować do dowolnej rękawicy, co sprawia, że użytkownik może stać się jeszcze bardziej indywidualny, gdyż wybór „wyglądu” zależy od niego.