Klocki LEGO (źródło: Pixabay)
Klocki LEGO (źródło: Pixabay)

Klocki LEGO nadal produkowane są z nieekologicznego plastiku. Dlaczego?

Ogromni producenci znanych marek coraz częściej chwalą się wprowadzaniem ekologii do swoich fabryk. LEGO, jedno z najbardziej znanych przedsiębiorstw zabawkarskich, choć propozycji ma wiele, nadal nie odnalazło sposobu na odejście od produkcji i metody na zastąpienie tworzywa ABS. Dlaczego?

Historia klocków i ich materiał podstawowy

LEGO znane jest już kilku pokoleniom. Zostało założone ponad 90 lat temu, kiedy to trudniło się produkcją zabawek z drewna. Tworzywo sztuczne natomiast stało się podstawą popularnych klocków w 1947 roku, a przez kolejne lata ulepszano sposoby łączenia czy dodawano figurki oraz wprowadzano kolejne zestawy. Tak jest po dzień dzisiejszy, rozwijająca kreatywność zabawka trafiała już w ręce naszych rodziców, nas samych oraz dzieci.

Na ten moment klocki produkowane są z ABS, czyli terpolimeru akrylonitrylo-butadieno-styrenowego. Tworzywo to charakteryzuje duża trwałość i wytrzymałość, jednak nadal jest to plastik, którego większość firm stara się wyzbyć. Nie dziwi więc fakt, że również marka LEGO poszukuje rozwiązań, aby sprostać problemowi, generującemu negatywny wpływ na środowisko.

LEGO Braille (źródło: lego.com)
LEGO Braille (źródło: lego.com)

LEGO i pomysły na ekologiczną wersję klocków

Faktem jest, że klocki to zabawka, którą trudno zniszczyć – gdy znudzi się pierwszemu właścicielowi można przekazać je dalej czy sprzedać. W ostateczności można je recyklingować i przerobić na inne plastikowe przedmioty. Dlatego też nazywanie ich całkowicie szkodzącym środowisku mogłoby być niewłaściwe.

Niemniej jednak, nie jest to produkt ekologiczny, o który walczą ogromne przedsiębiorstwa, choć pojawiało się kilka rozwiązań, jak na przykład produkcja elementów wykonanych z trzciny cukrowej. Odrzucono również pomysł wykorzystania butelek PET, pochodzących z recyklingu.

Klocki LEGO w wirtualnej rzeczywistości (źródło: Thunderful Games/YouTube)
Klocki LEGO w wirtualnej rzeczywistości (źródło: Thunderful Games/YouTube)

Głównym powodem odejścia od tej idei są nieekologiczne metody zastosowania i wdrożenia odzyskanych surowców do produkcji zabawek. Aby możliwe było uzyskanie klocków o najbardziej zbliżonej do obecnej wytrzymałości konieczne jest wykorzystanie wielu wysokoenergetycznych procesów, które już same w sobie są nieekologiczne.

Sytuacja jeszcze bardziej pogarsza się, jeśli by do tej listy dorzucić jeszcze konieczność tworzenia nowych linii oraz zaopatrywanie się w ogromne ilości odnawialnej energii. Tak więc na ten moment klocki LEGO pozostają dokładnie takie, jakie były przez ostatnie dekady.