Opracowano miękkie roboty, które powstały na wzór organizmów o nazwie salpidy. Mogą być przyszłością i sposobem na eksplorację podwodnego, nieosiągalnego dla człowieka świata, również poza Ziemią.
Osłonice wzorem dla robotów
Salpidy są osłonicami, których życie toczy się w wodach pelagialnych, czyli w tzw. oceanicznej toni wodnej. To właśnie one były wzorem do stworzenia robotów RoboSalp, mających w przyszłości działać tam, gdzie występują ekstremalne warunki i niepoznane dotąd przez ludzi środowiska, jak na przykład tonie oceaniczne.
RoboSalpy zostały wyposażone w lekkie korpusy o cylindrycznym kształcie, które są w stanie łatwo połączyć się ze sobą i stworzyć „kolonie”. Taka zdolność pozwala na poszerzenie ich możliwości w operacjach, do których zostaną skierowane. Każdy moduł otrzymał silnik z wirnikiem, więc każda z jednostek może pływać samodzielnie.
Pojedyncze RoboSalpy łatwo łączą się w wydajne „kolonie”
Moduł robotycznej salpidy jest formą miękkiej struktury rurowej oraz śmigła, dzięki któremu możliwe jest poruszanie się, a dokładniej pływanie w wodzie. Charakteryzuje je niska masa oraz solidne wykonanie, co mogłoby pozwolić na wysyłanie RoboSalp na pozaziemskie misje, na przykład do poznania oceanu na jednym z księżyców Jowisza.
Pojedyncze moduły poruszają się nieco chaotycznie, przez co ich kontrolowanie jest ograniczone, jednak połączenie kilku w jedną „kolonię” umożliwia ustabilizowanie ich poruszania się. Co więcej, gdy jeden z modułów ulegnie awarii, możliwe jest kontynuowanie prac i poruszania się. Poza tym, że urządzenia te mogą łatwo łączyć się w całość, mogą również podzielić się na segmenty, z których każdy będzie wykorzystywany do innych celów.
RoboSalpy są energooszczędne i mogą realizować pewną część działań autonomicznie, dzięki czemu znajdą zastosowanie tam, gdzie człowiek niekoniecznie jest w stanie kontrolować je cały czas. Naukowcy, będący autorami robotycznych salpid, mają zamiar ulepszać stworzone roboty, a także uczynić je jeszcze bardziej energooszczędnymi, wykorzystując do tego znajomość budowy i ruchów naturalnie występujących w oceanach salpid.