Rok temu informowaliśmy o nowym robocie Boston Dynamics. Stretch – bo taką przyjął nazwę – to niezwykłe wsparcie dla najbardziej żmudnych i monotonnych zadań na magazynie. Inteligentna maszyna z łatwością rozładuje i załaduje pojazdy, a także skompletuje palety. Firma właśnie rozpoczęła jej sprzedaż. Jest tu jednak mały haczyk – zanim zaczniesz używać jej u siebie minie trochę czasu. Termin dostarczenia sięga nawet… 2024 roku.
Boston Dynamics sprzedaje roboty magazynowe
Choć Stretch może nie wygląda imponująco i przypomina bardziej platformę na kółkach, to w codziennych zastosowaniach magazynowych może okazać się niezastąpiony. Będzie mógł wykonywać swoją pracę nawet przez 8 godzin, czyli mniej więcej tyle, ile pracuje etatowy magazynier. A gdy zabraknie mu energii, zawsze możemy podłączyć go do zasilania przewodowo – wtedy praca będzie trwać nieprzerwanie.
Na jego zaletach zapewne poznali się przyszli nabywcy. Świadczyć może o tym fakt, że choć Boston Dynamics rozpoczęła dopiero jego sprzedaż, to już został wyprzedany. Aktualnie zbierane są rezerwacje na kolejne sztuki, jednak ich dostawa może przedłużyć się nawet do 2024 roku.
Popyt na robota Stretch stale rośnie
Jednym z pierwszych klientów Stretch jest firma DHL. Ta znana logistyczna firma, podpisała z Boston Dynamics umowę opiewającą na 15 milionów dolarów. Dotyczy ona wyposażenia firmowych magazynów w Ameryce Północnej w roboty na przełomie kolejnych lat. Jednak na tym nie koniec, gdyż inne sieciowe giganty również złożyły zamówienie. Mowa tu o Gap oraz H&M.
Zapewne na popularność robota wpływa fakt, że nie jest on skomplikowany w użytkowaniu. Został stworzony w ten sposób, aby można go było łatwo wdrożyć, bez potrzeby dokonywania zmian magazynowych. Nie musi być wstępnie zaprogramowany i nie potrzebuje informacji o rozmiarach pudeł. Jedyne ograniczenie to to, że muszą ważyć do 22 kg.
Dzięki podstawie na kółkach, Stretch nie ma trudności w poruszaniu się po powierzchni magazynowej. Nie potrzebuje również dodatkowej infrastruktury. Ma zaawansowany system wizyjny, który umożliwia autonomiczną identyfikację pudełek oraz ich otoczenia.
Niedobory siły roboczej i przeszkody w łańcuchu dostaw nadal stwarzają wyzwania w utrzymaniu przepływu towarów. Stretch sprawia, że operacje logistyczne są bardziej wydajne i przewidywalne, a także poprawia bezpieczeństwo, podejmując jedno z najbardziej wymagających fizycznie zadań w magazynie.
– to przyczyna popularności robotów według dyrektora generalnego Boston Dynamics, Roberta Playtera.