Budowa ludzkiej ręki to majstersztyk – jej odtworzenie w robotyce jest niezwykle trudne. Dlatego też wynalazcy postanowili ułatwić sobie sprawę i zamiast dłoni, zaprojektowali dla robota macki.
Mr. Jelly Hands, czyli robot inspirowany meduzą
Inżynierowie z Harvard SEAS postanowili zaprojektować chwytak, który będzie przede wszystkim skuteczny w chwytaniu przedmiotów i jednocześnie nie będzie skomplikowany w wykonaniu.
Odtworzenie ludzkiej ręki w robotyce jest dość kosztownym zabiegiem, gdyż wymaga zastosowania drogich przekładni i dźwigni, co dodatkowo musi być wykończone precyzyjnym oprogramowaniem. Dlatego też pojawił się pomysł stworzenia chwytaka w formie macek meduzy, który umożliwiałby chwytanie przedmiotu o praktycznie każdym kształcie.
Robot Mr. Jelly Hands nie potrzebuje skomplikowanego oprogramowania – wystarczą mu jego wyjątkowe macki pneumatyczne, które chwycą rzucony przed niego przedmiot.
„Korzystając z naturalnej zgodności miękkiej robotyki i wzbogacając ją o zgodną strukturę, zaprojektowaliśmy chwytak, który jest większy niż suma jego części i strategię chwytania, która może dostosować się do szeregu złożonych obiektów przy minimalnym planowaniu i percepcji .”
Kaitlyn Becker, była studentka i doktorantka w SEAS, adiunkt w MIT
Czym tak naprawdę są wyjątkowe macki robota?
Zaprojektowane i stworzone macki są prostymi, gumowymi rurkami. W momencie napełnienia rurek powietrzem, dochodzi do ich zwijania się w określonym kierunku, niczym loki. Wszystko to dzięki różnej grubości ścian rurek. W momencie spuszczenia powietrza z macek dochodzi do uwolnienia, trzymanego przez macki, przedmiotu.
Pojedyncza macka byłaby słaba i nieskuteczna, jednak cały ich zespół w łatwy sposób może chwycić i podnieść dany przedmiot. Dzięki konstrukcji pneumatycznej możliwe jest przyłożenie różnej siły, co oznacza, że podnoszenie lekkich czy delikatnych przedmiotów również nie jest dla Mr. Jelly Handsa problemem.
Jakie zastosowania mógłby znaleźć Mr. Jelly Hands? Przeróżne! Taki robot mógłby przydać się w prostych czynnościach, takich jak zbiór owoców i warzyw, ale także w trudniejszych zadaniach, wymagających sporej delikatności, na przykład w łowieniu przedmiotów czy organizmów z podmorskich głębin.