Volkswagen ID.5
(fot. Volkswagen)

Jak Polacy ładują auta elektryczne? Volkswagen przedstawił ciekawe dane

Auta elektryczne z każdym rokiem zyskują na popularności w Polsce. Jeśli zastanawialiście się, jak ich użytkownicy uzupełniają energię w akumulatorach, z odpowiedzią przychodzi Volkswagen.

Samochody elektryczne ładujemy głównie w miejscu zamieszkania

Na początku warto zaznaczyć, że badanie Volkswagena skupia się na właścicielach elektryków tej firmy. Zostało ono przeprowadzone na 100 osobach, które na co dzień użytkują samochody z linii ID.

Okazuje się, że większość polskich użytkowników modeli z elektrycznej rodziny ID. ładuje samochody w miejscu zamieszkania. Należy bowiem mieć na uwadze, że aż 64% ankietowanych odpowiedziało, że każde ładowanie odbywa się właśnie w domu.

Ten wynik nie powinien być jednak dużym zaskoczeniem. W końcu to właśnie możliwość ładowania w domu, gdy przykładowo zostawiamy samochód w garażu, to ogromna zaleta elektryków. Nie musimy szukać stacji ładowania, specjalnie czekać na uzupełnienie energii (można naładować się w nocy, gdy auto nie jest używane), ponadto taka metoda jest zdecydowanie tańsza od korzystania z publicznych i płatnych ładowarek. Śmiem twierdzić, że jest to nawet wygodniejsze niż tankowanie auta spalinowego na stacji.

Volkswagen ładowanie auta elektrycznego
(fot. Volkswagen)

Z raportu opublikowanego przez Volkswagena wynika również, że 29% osób decyduje się na ładowanie hybrydowe, czyli korzysta zarówno z ładowania w domu, jak i na publicznych ładowarkach. Natomiast zaledwie 7% ankietowanych zadeklarowało, że w ogóle nie uzupełnia energii tam, gdzie mieszka.

Jak ładują użytkownicy innych elektryków?

Co ciekawe, podejście właścicieli Volkswagenów ID. do ładowania niekoniecznie idealnie pokrywa się z kierowcami pojazdów innych marek. Co prawda pytania nie były identyczne, ale z innego badania, przeprowadzonego na członkach EV Klubu, dowiemy się, że 10% klubowiczów twierdzi, że wyłącznie lub prawie wyłącznie ładuje swój samochód na publiczne dostępnych ładowarkach.

Jak Polacy ładują auta elektryczne? Volkswagen przedstawił ciekawe dane
(fot. Volkswagen)

Ponadto dwóch na pięciu członków EV Klubu korzysta z publicznych ładowarek regularnie, a dla 46% jest to dość sporadyczna metoda uzupełniania energii w akumulatorach. Z kolei tylko 4% badanych odpowiedziało, że nigdy nie korzystało z ładowarek poza miejscem zamieszkania.

Warto mieć na uwadze, że sposób ładowania zależy od wielu czynników. Przykładowo, gdy mieszkamy w bloku i nie mamy opcji ładowania w garażu, pozostają nam publiczne ładowarki – zarówno te darmowe, jak i płatne. Dodatkowo kierowcy, którzy często wybierają się w dłuższe trasy, najpewniej muszą korzystać z publicznych ładowarek, aby dotrzeć do celu oraz wrócić do domu.

Owszem, ładowanie w domu jest najwygodniejsze, ale nie zawsze mamy taką możliwość, a w trasie postój na publicznej ładowarce może być po prostu koniecznością.