Robot zmienia stan skupienia? Przejdzie nawet przez kraty, jak T-1000 z Terminatora

Robot zmienia stan skupienia? Przejdzie nawet przez kraty, jak T-1000 z Terminatora

Terminator (fot. Rostislav Kralik / publicdomainpictures.net, CC0)

Naukowcy stworzyli robota, który potrafi w szybki i odwracalny sposób zmienić swój stan skupienia ze stałego w ciekły i odwrotnie. Poza tym jest w stanie również przewodzić prąd. Z jakiego materiału powstał?

Ograniczenia robotyki, a upłynniająca się materia

Robotyka nie jest doskonała i ma swoje ograniczenia. Często pojawia się problem z delikatnością i precyzją maszyn, na co sposoby już powoli się znajdują, a maszyny są w stanie nawet wspomagać chirurgów. Tym razem naukowcy postanowili sprawić, aby maszyna przedostała się dosłownie wszędzie.

Chińscy uczeni stworzyli materiał zmiennofazowy MPTM, który wytworzony został dzięki osadzaniu magnetycznych cząstek wewnątrz galu, będącego metalem o niskiej temperaturze topnienia.

Cząstki magnetyczne, które zostały umieszczone w materiale, umożliwiają poruszanie się robota oraz powodują reakcję na zmianę pola magnetycznego, co oznacza, że dzięki procesowi indukcji możliwe jest podgrzanie materiału, co skutkuje zmianą jego stanu skupienia ze stałego w ciekły.

Testowanie materiału zmiennofazowego w robotyce

Wykonana z tego wyjątkowego materiału maszyna był testowana w kilku sceneriach i sytuacjach. Robot był w stanie wspinać się po ścianach, przeskakiwać nad fosami czy dzielić się na dwie części i przenosić przedmioty, jednak sprzęt został stworzony do nieco bardziej poważnych czynności.

Dzięki niemu możliwe było wykorzystanie robota do zaawansowanych, choć modelowych, operacji, m. in. usuwania ciał obcych z wnętrza sztucznego żołądka. Materiał przetestowano również w scenariuszach serwisowych i naprawczych, przy lutowaniu przewodów czy wymianie śrub montażowych w trudno dostępnych miejscach.

Naukowcy mają zamiar jeszcze bardziej rozbudowywać swoją technologię i prowadzić zaawansowane badania, szczególnie w obrębie bioinżynierii, z którą możliwe byłoby dostarczanie leków czy usuwanie ciał obcych z wnętrza organizmu.

„To, co pokazujemy, to tylko jednorazowe demonstracje, dowody koncepcji, ale potrzeba znacznie więcej badań, aby zagłębić się w to, w jaki sposób można to faktycznie wykorzystać do dostarczania leków lub usuwania ciał obcych”.

dr Carmel Majidi, Carnegie Mellon University

Coś Wam to przypomina? 😉

Exit mobile version