Projektor Premiere 4K (źródło: Samsung)
Projektor Premiere 4K (źródło: Samsung)

Samsung Premiere 8K – ultrakrótki rzut i 150-calowy obraz

Samsung zapowiedział wprowadzenie na rynek nowego projektora o ultrakrótkim rzucie. Premiere 8K, bo o nim mowa, pozwoli na uzyskanie obrazu o wielkości 150 cali.

Zapowiedź projektora Samsung Premiere 8K

Firma Samsung, podczas targów CES 2023, zapowiedziała nową wersję projektora laserowego, który będzie następcą Premiere 4K z 2020 roku. Najnowsze urządzenie działa w oparciu o technologię ultrakrótkiego rzutu. Wprowadzenie tej technologii pozwala na uzyskanie dużego obrazu nawet, gdy projektor znajduje się w niedalekiej odległości od powierzchni, na którą rzucany jest obraz.

Samsung nie zdradził jeszcze zbyt wielu szczegółów dotyczących Premiere 8K. Wiadomo natomiast, że otrzymywany obraz może osiągać rozdzielczość, jak sama nazwa wskauzje, 8K.

Projektor Premiere 4K (źródło: Samsung)
Projektor Premiere 4K (źródło: Samsung)

Poprzednik – Premiere 4K – miał wbudowane głośniki, a oświetlenie działało w oparciu o oświetlenie laserowe i prawdopodobnie również będzie tak w przypadku wersji 8K. Oświetlenie tego typu pozwala na uzyskanie wysokiej wydajności, poziom jasności i kolorów, a także gwarantuje zwiększenie jego żywotności.

Projektor Premiere 4K (źródło: Samsung)
Projektor Premiere 4K (źródło: Samsung)

Projektory z rozdzielczością 8K to nie nowość

Projektory z rozdzielczością 8K są już dostępne na rynku, przykładowo urządzenie firmy JVC, którego działanie opiera się o układ 4K oraz przesuwnik pikseli, co pozwala na zwiększenie rozdzielczości z 4K do 8K. Co istotne – cena projektorów JVC zaczyna się od 11 tysięcy dolarów.

Projektory ultrakrótkiego rzutu są zwykle znacznie droższe w porównaniu do tradycyjnego sprzętu. Co więcej, istnieje niewiele portali, które gwarantują dostęp do rozdzielczości 8K, choć projektory mają zdolność do konwersji obrazu na przykład z 4K w 8K, dzięki czemu obraz może być nieco ostrzejszy.

Samsung nie ogłosił jeszcze, kiedy Premiere 8K pojawi się na rynku, jak również nie wspomniał nic na temat jego ceny, jednak można się domyślać, że nie będzie niska. Poprzednia wersja 4K wiązała się z kosztem 3,5 tysiąca dolarów za wersję 120-cali oraz 6,5 tysiąca dolarów za wersję 130-cali.