Amazon Robin (źródło: Inside Amazon Videos, Youtube)
Amazon Robin (źródło: Inside Amazon Videos, Youtube)

Roboty Amazon pomagają w sortowaniu paczek. Robin obsłużył ich już miliard

Amazon to jedna z największych platform handlowych na świecie, a co za tym idzie, jednym z głównych wyzwań, z jakim boryka się firma, jest obsługa ogromnej liczby zamówień. Dlatego postanowiła wprowadzić u siebie innowacyjne rozwiązania, które pomagają zwiększać efektywność pracowników.

Robin – robot, który obsłużył miliard paczek

Tajemnicą sukcesu są roboty, takie jak Robin, który zdążył już obsłużyć rekordowy miliard przesyłek. Wykorzystywany w magazynach w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie i Europie, Robin korzysta ze sztucznej inteligencji, wizji komputerowej i uczenia maszynowego, aby pomóc pracownikom w obsłudze i sortowaniu paczek klientów przed wysyłką. To sprawia, że zatrudnieni ludzie mogą skoncentrować się na bardziej wymagających zadaniach, jednocześnie podnosząc poziom bezpieczeństwa pracy.

Jak poradzić sobie z milionami paczek w zatłoczonym magazynie? Robin jest nie tylko szybki, ale również inteligentny. Pobiera paczki z taśmy transportowej za pomocą ssącego chwytaka, skanuje je, a następnie umieszcza na robocie jeżdżącym, który kieruje je do odpowiedniego doku załadunkowego. Praca Robina jest wyjątkowa ze względu na dynamicznie zmieniające się środowisko.

W przeciwieństwie do innych ramion robotycznych, nie wykonuje on tylko predefiniowanych ruchów, ale reaguje na swoje otoczenie w czasie rzeczywistym. Co więcej, rozpoznaje własne błędy i stara się je naprawić, a jeśli się nie uda, woła człowieka na pomoc.

Amazon Robin (źródło: Inside Amazon Videos, Youtube)
Amazon Robin (źródło: Inside Amazon Videos, Youtube)

Poznaj Sparrow – drugi z bohaterów robotycznych Amazona

Robin to jednak niejedyny robotyczny pomocnik Amazona. W listopadzie 2022 roku firma pokazała Sparrow – innowacyjnego robota do selekcji przedmiotów. Ten zręczny robot przekracza granice możliwości inteligentnej maszyny, udowadniając, że potrafi wykonywać zadania o wiele bardziej precyzyjne niż jego „kolega”. W odróżnieniu od Robina, Sparrow z niezwykłą precyzją potrafi manipulować pojedynczymi produktami, wydobywając je z półek magazynu.

Amazon Sparrow (źródło: aboutamazon)
Amazon Sparrow (źródło: aboutamazon)

Chociaż może się wydawać, że jest to prosta czynność, to w magazynie Amazon, gdzie przetwarzanych jest ponad 100 milionów różnorodnych produktów, mierzy się z ogromnym wyzwaniem. Zdeterminowany Sparrow nie odpuszcza tak łatwo i radzi sobie z aż 65% z nich. Z niezwykłą łatwością wybiera z półek przedmioty takie jak płyty DVD, skarpetki, czy urocze pluszowe zabawki. Nie jest jednak doskonały, a jego słabością są przedmioty o luźnym lub skomplikowanym opakowaniu.

Dla klientów Amazona korzyści płynące z automatyzacji pracy w magazynach oznaczają szybszą realizację zamówień oraz lepszą obsługę. Warto więc docenić innowacyjność firmy, która nieustannie dąży do udoskonalenia swoich usług. W przyszłości możemy spodziewać się jeszcze bardziej zaawansowanych maszyn, które będą ułatwiać pracę zarówno w magazynach, jak i innych dziedzinach życia.