Unia Europejska (źródło: Pixabay)
Unia Europejska (źródło: Pixabay)

Roboty Roomba jednak nie trafią w ręce Amazona. Transakcja sprzedaży iRobota została zatrzymana

Marka iRobot, znana przede wszystkim z robotów sprzątających Roomba, zawarła porozumienie z amerykańskim przedsiębiorstwem handlowym Amazon, które miało przejąć firmę. Transakcja o wartości 1,4 miliarda dolarów została porzucona, a umowa stała się nieważna. Dlaczego?

Roboty Roomba nie będą własnością Amazona

Firma iRobot, zajmująca się przede wszystkim produkcją inteligentnych robotów sprzątających Roomba, ma spore problemy finansowe. Jednym z rozwiązań miało być przejęcie firmy przez Amazon, jednak sprawy mocno się skomplikowały – umowa została zerwana i zawarto porozumienie.

Powodem anulowania transakcji jest brak możliwości zatwierdzenia dokumentu przez organy regulacyjne Unii Europejskiej. Pierwotna decyzja o przejęciu marki iRobot przez Amazona padła już w sierpniu 2022 roku, porozumienie i umowa zostały zawarte, a firmy prowadziły intensywne prace związane z uzyskaniem szeregu zgód. Jednakże Komisja Europejska, która jest głównym hamulcem transakcji, stwierdziła, że przejęcie firmy może być powodem do ograniczenia konkurencji na rynku odkurzaczy. Amazon nie przekazał do KE żadnych ofert i propozycji, które mogłyby zmienić decyzję.

Producent robotów Roomba ogłosił także, iż w ramach restrukturyzacji, zwolni około 350 osób, a więc ponad 30% całej liczby pracowników, którzy mają zostać powiadomieni o tym fakcie przed końcem marca br. Ze stanowiska dyrektora generalnego oraz prezesa zrezygnował Colin Angle, będący założycielem firmy iRobot powstałej prawie 35 lat temu.

Zmiany w iRobot

Jak wynika z informacji, producent automatycznych odkurzaczy Roomba porzuca tworzenie urządzeń z kategorii innych niż wiodące produkty, a więc inne niż sprzęty czyszczące podłogi. Oznacza to, że iRobot póki co nie będzie już zajmował się oczyszczaczami powietrza czy kosiarkami. Poza tym firma podjęła decyzję o zamknięciu własnych biur i obiektów w lokalizacjach, które nie były rentowne.

Anulowanie umowy spowodowało, że Amazon jest zmuszony wypłacić producentowi robotów sprzątających 94 miliony dolarów. Jak wynika z informacji udzielonych przez TheVerge, kwota ta prawdopodobnie zostanie przeznaczona na częściową spłatę zeszłorocznego kredytu zaciągniętego na 200 milionów dolarów.