Księżyc (źródło: Pixabay)
Księżyc (źródło: Pixabay)

Roboty uczą się autonomicznej eksploracji planet i księżyców

Naukowcy stworzyli system uczenia maszynowego, który pozwala robotowi samodzielnie zaznajamiać się z nieznanymi terenami. Rozwiązanie ma być skutecznym sposobem na eksplorację nowych planet i księżyców.

Rozwój maszyn i ich autonomia

Robotyka zaszła już bardzo daleko, a różnego rodzaju maszyny chce się wysyłać poza Ziemię, na inne planety czy księżyce, celem ich eksploracji. Mimo prężnego rozwoju, ogromnego potencjału i dostosowania narzędzi do odmiennych warunków, w tak ogromnych odległościach, trudno sterować łazikami w sposób szybki i płynny.

Zaprogramowanie autonomicznych robotów nie jest już dla naukowców trudne, jednak tworzenie systemów zazwyczaj dostosowywane jest do znanych już warunków. Eksploracja innych ciał niebieskich jest jednak bardzo często zagadką, dlatego też trudne jest stworzenie maszyn, które poradzą sobie w danym miejscu i zdobędą wiarygodne, rzetelne i interesujące informacje bez udziału ludzi.

Przykładem takiego miejsca jest jeden z księżyców Jowisza, który znany jest pod nazwą Europa, a to właśnie na nim przewiduje się istnienie życia. Jego najlepsze zdjęcia o rozdzielczości od 256 do 340 metrów nie pozwalają nawet ocenić czy powierzchnia składa się z lodowych bloków czy na przykład ze śniegu.

Testy nowego systemu robotycznego (źródło: University of Illinois Urbana-Champaign)
Testy nowego systemu (źródło: University of Illinois Urbana-Champaign)

System nauki dedykowany dla robotów eksploracyjnych

Dlatego też badacze z University of Illinois Urbana-Champaign opracowali innowacyjne rozwiązanie, które pozwala na nauczenie robotów, w jaki sposób eksplorować inne tereny, bez wyraźnych i nieustannych wskazówek od ludzi. Nowy system ma pozwolić maszynom na samodzielne dostosowywanie się do sytuacji i wykonywanie właściwych dla badań działań takich, jak np. pobieranie próbek.

Innowacyjny sposób opracowany przez naukowców pozwala robotom samodzielnie powtarzać dane czynności, aby bez ludzkiej pomocy uczyły się nowych środowisk i miejsc. Maszyny nie ćwiczą, a poznają miejsca metodą zdobywanych doświadczeń, prób i błędów, a także w oparciu o powodzenia i porażki.

Naukowcy przeprowadzili eksperymenty z ramieniem robota na stworzonych sztucznie terenach. Zadaniem maszyny było kopanie w danych materiałach sypkich oraz pobranie próbek metodą prób i błędów.