Unitree Z1 Robotyczne ramię przyczepione do robo-psa Aliengo
fot. Unitree

Robotyczne ramię, które pomoże czworonogowi otworzyć drzwi. I nie chodzi tu o zwykłego psa

Firma Unitree Robotics, zajmująca się produkcją czworonożnych robotów, zaprezentowała jedno ze swoich najnowszych dzieł. Z1 to robotyczne ramię, które może pracować przy linii produkcyjnej lub zostać przyczepione do… robotycznego psa.

Unitree Z1 poda Ci pomocną dłoń

Nie jest wielką tajemnicą, że wiele czynności, wykonywanych w fabrykach, zostało zautomatyzowanych. Roboty zajmują się powtarzalnymi czynnościami, takimi jak zbieranie produktów z magazynu czy składanie urządzeń na liniach produkcyjnych.

Zdarzają się również nieco bardziej wymagające czynności, jak docinanie pudełek do wymiarów pakowanych produktów czy nawet monitoring fabryki. Do tej pory jednak czworonożne roboty były skazane na zastaną przestrzeń i drzwi automatyczne lub pomoc ze strony człowieka. Niewykluczone, że Unitree Robotics położy tym wymaganiom kres.

Robotyczne ramię Z1 może zostać zamocowane do robota, takiego jak Unitree Aliengo, Unitree B1 lub innych. Brzmi to tak, jakby firma nie planowała ograniczać dostępności tego rozwiązania wyłącznie do swoich produktów.

Z1 ma sześć punktów ruchu oraz system wykrywania kolizji. Możliwe jest wykorzystywanie różnych końcówek, dzięki czemu ramię może wykonywać szereg zabiegów. Wśród nich znajdują się między innymi dwupalczaste szczypce, trójpalczasty chwytak, przyssawka czy też wkrętarka.

Unitree Z1 Robotyczne ramię
fot. Unitree

Pies-robot otworzy sobie drzwi bez twojej pomocy

Najbardziej zaskakującym połączeniem jest ramię ze szczypcami przymocowane do czworonożnego Aliengo (łudząco przypominającego Spota). Z1 pozwala zapewnić swojemu „gospodarzowi” o wiele wyższy poziom autonomii poprzez możliwość otwierania drzwi czy też chwytania przedmiotów. Urządzenie może być również wykorzystywane niezależnie, na przykład pracując przy taśmie montażowej w fabryce.

Unitree Z1 występuje w dwóch wersjach – Air oraz Pro. Różnią się one jedynie wagą (odpowiednio: 4,1 kg i 4,3 kg) oraz maksymalnym załadunkiem (2 kg kontra 5 kg). Jego łączna długość, niezależnie od wersji, to 83,4 cm bez wymiennej końcówki. Producent zapewnia, że działa ono z precyzją do 0,1 mm.

Firma posiada obecnie działający prototyp, co oznacza, że wersja komercyjna może już wkrótce pojawić się na rynku. Na ten moment Unitree nie podaje jednak informacji o dostępności Z1, ani przewidywanych cen.