Robotyczny pies HOUND (źródło: KAIST/YouTube)
Robotyczny pies HOUND (źródło: KAIST/YouTube)

Robotyczny pies z nowym rekordem Guinnessa. Jest zwinny i szybki

Dziedzina robotyki prężnie się rozwija, a inżynierowie i badacze mają coraz więcej ciekawych pomysłów. Poza humanoidami często tworzone są również mechatroniczne psiaki, a jeden z nich ustanowił nowy rekord Guinnessa. Wykazał się zwinnością i szybkością.

Rozwój robotycznych maszyn

Roboty stają się bardzo popularne – można spotkać je już w wielu miejscach. Poza tym, iż tworzone są humanoidalne maszyny, a więc te, które mają przypominać, wspomagać i odciążać człowieka w codziennej pracy, opracowuje się także „odpowiedniki” zwierząt, np. psów. Wśród nich można wspomnieć o słodkich AIBO, Benziem, którego zadaniem jest patrolowanie stadionu Mercedes-Benz, czy wielozadaniowym Spocie, produkowanym przez Boston Dynamics. Niektóre z nich pojawiają się nawet na polskich uczelniach.

Jednym z takich urządzeń jest także HOUND, czyli robotyczny pies poruszający się na czterech nogach. Maszyna okazała się być niezwykle zwinna, a teraz ustanowiła rekord Guinnessa w biegu na 100 metrów. Sprzęt został opracowany przez naukowców z Korea Advanced Institute of Science and Technology (KAIST), waży 45 kilogramów, a jego średnia prędkość podczas pokonywania odcinka 100 metrów wyniosła ponad 18 km/h. Przebiegnięcie tego dystansu przez robota zajęło 19,87 sekundy.

Osiągnięcia HOUNDa i innych robo-pupili

Bieganie to jednak nie wszystko, co potrafi ten mechatroniczny pies. Maszyna może poruszać się wolniej, realizować dłuższe trasy czy wspinać się, pokonując nachylenia pod kątem 22 stopni. Urządzenie zostało wyposażone w modułowe siłowniki w biodrach oraz kolanach, które połączone zostały drążonym wałem.

Robotyczny pies HOUND (źródło: KAIST/YouTube)
Robotyczny pies HOUND (źródło: KAIST/YouTube)

To jednak nie pierwszy mechatroniczny pupil, który ustanowił rekord prędkości. Choć wydajność robotycznego psa jest spora, nie udało mu się pobić rekordu świata, który nadal należy do Bolta. Co ciekawe, Bolt plasuje się na najwyższym miejscu już od 2009 roku, kiedy to pokonał trasę o długości 100 metrów w ciągu zaledwie 9,58 sekundy.