Robotic Item Picker (źródło: ABB)
Robotic Item Picker (źródło: ABB)

Robotyczny selektor przedmiotów, czyli nowy wynalazek zastępujący człowieka

Firma ABB przedstawiła swój najnowszy selektor przedmiotów. Jest w pełni autonomiczny, rozpoznaje i sortuje przedmioty z prędkością 1400 sztuk w ciągu każdej godziny pracy. Ponadto nie potrzebuje stałego podłączenia do sieci internetowej.

Wysoka wydajność, szybkość i dokładność

Firma ABB, znana na całym świecie ze swoich innowacyjnych technologii dla automatyki i robotyki w branży przemysłowej, pokazała swój najnowszy system. Działanie Robotic Item Picker zostało oparte o sztuczną inteligencję.

Ten nowy selektor przedmiotów samodzielnie i automatycznie określa odpowiednie punkty uchwycenia konkretnych rzeczy. Gdy już zostaną odpowiednio wyznaczone, chwytak ssący podnosi poszczególne przedmioty i segreguje je do odpowiednich pojemników. Jak informuje producent tej maszyny, selektor może przetransportować 1400 rzeczy w ciągu każdej godziny pracy, a jego szybkość i wydajność wynosi 99,5%. Technologia ta mogłaby umożliwić wzrost liczby obsługiwanych zamówień bez konieczności zatrudniania kolejnych pracowników.

Technologie ABB wdrażane do maszyn

Nowy element maszyn zaprezentowany na targach LogiMAT 2023 przez ABB nie wymaga nadzoru człowieka oraz nie musi otrzymywać fizycznych atrybutów rzeczy, które będzie musiał przenieść. Zasada jego działania opiera się o chwytaki przyssawkowe, sztuczną inteligencję, uczenie oraz wizję maszynową. Najnowszy wynalazek można wdrożyć do istniejących maszyn ABB IRB 1200, IRB 1300 oraz IRB 2600.

Wprowadzony Robotic Item Picker radzi sobie z każdym rodzajem przedmiotów, od tradycyjnych pudełek w kształcie prostopadłościanu, przez wszelkie, niejednolite woreczki czy torebki, aż po blistry z lekami. Jego ładowalność sięga masie 3 kilogramów, natomiast jego maksymalny zasięg to 165 centymetrów.

Urządzenie zostało wyposażone w oprogramowanie wizyjne, opracowane przez ABB i zostało wstępnie skonfigurowane oraz przetestowane. Dzięki temu montaż i integracja z istniejącymi systemami są proste. Co ciekawe, maszyna ta nie wymaga stałego połączenia z internetem, jest w stanie pracować offline.

Firma ABB nieustannie dąży do rozwoju swoich robotycznych i automatycznych innowacji. Dowodem na to może być tegoroczne wprowadzenie systemu Visual SLAM dla mobilnych sprzętów AMR. Technologia ta pozwala na wizualną lokalizację i mapowanie, a zasada działania została oparta o sztuczną inteligencję, co przekłada się na podejmowanie samodzielnych decyzji przez maszynę.

Robotic Item Picker (źródło: ABB)