Apple AirTag fot. oiot.pl
Apple AirTag (fot. oiot.pl)

Apple i Google współpracują. Chcą zabezpieczyć urządzenia śledzące

Boisz się, że ktoś będzie śledził Twoje położenie przez lokalizator Bluetooth? Apple i Google opracowały najnowszą funkcję, która mogłaby temu zapobiegać. Inne firmy również pragną wdrożyć podobne opcje do swoich systemów.

Specyfikacja zaproponowana przez Apple i Google

Technologiczni giganci rozpoczęli wspólne prace nad projektem specyfikacji branżowej, który miałby zapobiegać możliwości niechcianego inwigilowania. Powszechnie stosowane lokalizatory bywają niezwykle pomocne dla ich użytkowników, jednak mogą również być narzędziem używanym do ich śledzenia.

Jak wynika z zaproponowanej przez Apple i Google specyfikacji, trackery czy lokalizatory, działające w oparciu o łączność Bluetooth, mają wykrywać nieautoryzowane śledzenie. Opcja ta ma dotyczyć użytkowników zarówno iOS, jak i Androida. Z pomysłodawcami zgodziły się również inne firmy, wśród których znalazł się Samsung, Tile, Chipolo, eufy Security oraz Pebblebee. Wstępna specyfikacja została poparta, a funkcja będzie mogła zostać wdrożona przez producentów według zaproponowanej instrukcji.

Tracker Apple AirTag fot. oiot.pl
Apple AirTag po 3 tygodniach użytkowania (fot. oiot.pl)

Trackery są przydatne, ale powinny być lepiej zabezpieczone

Urządzenia śledzące w postaci trackerów lub też tagów są niezwykle przydatne i wiele osób zdecydowało się na korzystanie z nich na co dzień. Mimo to, ich użytkowanie może nieść za sobą pewne niebezpieczeństwa, a przede wszystkim zdradzać położenie ważnych dla nas rzeczy i lokalizację samych użytkowników. Stąd też pojawił się pomysł na uruchomienie nowego środka zaradczego, który wymaga szerokich działań producentów urządzeń śledzących, wykorzystujących Bluetooth.

Do najbardziej popularnych modułów śledzących należy AirTag, ale na rynku dostępne są także tanie ich odpowiedniki. Również Google intensywnie pracuje nad swoim urządzeniem „Grogu”. Urządzenia Apple stawały się niejednokrotnie „bohaterami” ciekawych historii, m. in. o wykryciu zdrady męża. W serwisie Kickstarter pojawił się natomiast wykrywacz AirTagów, dzięki któremu użytkownicy mogą sprawdzić czy nie są śledzeni przez osoby trzecie, za pomocą podrzuconego urządzenia.