Robotyczny szef kuchni przyrządza sałatkę (źródło: YouTube/University of Cambridge)
Robotyczny szef kuchni przyrządza sałatkę (źródło: YouTube/University of Cambridge)

Robotyczny szef kuchni uczy się gotować z filmów

Brytyjscy naukowcy stworzyli robotycznego szefa kuchni z oprogramowaniem pozwalającym na samodzielną naukę. Maszyna, w oparciu o film, jest w stanie odtwarzać proste przepisy i w pełni przygotować konkretne danie.

Robot, który samodzielnie uczy się gotować

Naukowcy z Uniwersytetu w Cambridge opracowali system dla robota-kucharza, który poznał osiem prostych przepisów na sałatki. Badacze opracowali osiem przepisów, a następnie nagrali siebie, gdy je realizują. Wszystko po to, aby mieć podstawę do uruchomienia oprogramowania opartego o sieci neuronowe, które pozwoli na identyfikację poszczególnych elementów, takich jak owoce czy warzywa.

W oparciu o film, pokazujący proces przygotowania dania przez człowieka, urządzenie jest w stanie rozpoznać dany rodzaj posiłku oraz samodzielnie go przyrządzić. Po wykonaniu tych kilku różnych przepisów, robot nauczył się poszczególnych czynności, a na koniec eksperymentu również opracował swój własny, dziewiąty przepis, co jest dowodem na to, iż wideo stanowi istotne źródło informacji dla maszyn.

Choć od lat tworzone są coraz to bardziej rozbudowane i zaawansowane roboty, dotychczas żaden tak naprawdę nie stał się kucharzem, dostępnym na rynku. Powstawały różnorakie prototypy gotujących maszyn, jednak żadna nie była na tyle dobra, by choć po części posiąść umiejętności ludzi.

W jaki sposób maszyna realizowała naukę?

Robot, w oparciu o komputerowe techniki wizyjne, analizował nagrane przez naukowców filmy klatka po klatce oraz identyfikował po kolei rzeczy, które brał do rąk bohater filmu. Maszyna przekonwertowała otrzymane filmy i przepisy na wektory, a następnie przeprowadziła na nich operacje matematyczne, umożliwiające określenie prawdopodobieństwa pomiędzy demonstracją a wektorem.

Robotyczny szef kuchni przyrządza sałatkę (źródło: YouTube/University of Cambridge)
Robotyczny szef kuchni przyrządza sałatkę (źródło: YouTube/University of Cambridge)

Urządzenie bezbłędnie rozpoznało przepisy w 93% przypadków, a także wykryło 83% spośród wszystkich działań ludzkiego kucharza. Maszyna była w stanie także zorientować się, że np. podwojenie porcji nie jest błędem czy nowym przepisem, a wprowadzoną zmianą.

Trzeba jednak zaznaczyć fakt, iż robot ten nie jest w stanie (przynajmniej na ten moment) uczyć się przepisów w oparciu o krótkie, przycinane filmy w przyspieszeniu, rolki czy inne wideo, pojawiające się często w mediach społecznościowych.