spacetop (źródło: sightful.com)
spacetop (źródło: sightful.com)

Spacetop to pierwszy laptop z rozszerzoną rzeczywistością i bez ekranu

Zastanawiałeś się kiedykolwiek, jaką wielkość ekranu laptopa wybrać? Stawiasz na bardziej masywne 17-calowe modele czy może jesteś fanem mniejszych, lekkich 13-calowych ekranów? To pytanie jest już dość nieaktualne. Spacetop to pierwszy na świecie laptop wykorzystujący technologię Augmented Reality (AR), który ma zrewolucjonizować sposób pracy użytkownika.

Czym wyróżnia się laptop Spacetop?

Choć ma rozmiary zwykłego 13-calowego laptopa, to zdecydowanie nie jest to typowy sprzęt. Brak fizycznego ekranu rekompensuje 5-megapikselowa kamera, dzięki której będziesz mógł uczestniczyć w spotkaniach, nosząc okulary AR, które wyglądają jak zwykłe okulary przeciwsłoneczne. Są one wyposażone w głośniki i mikrofon, a także oferują pole widzenia 53 stopnie i rozdzielczość 1080p na oko. Co więcej, mają 6 stopni swobody (6DoF), umożliwiających umieszczenie ekranów w przestrzeni wokół użytkownika.

Najważniejszą cechą urządzenia jest prywatność ekranu. Pracując na 100-calowym wirtualnym ekranie, jesteś jedyną osobą, która widzi swoje pliki i dokumenty. Czy idziesz do kawiarni? Z Spacetopem, nikt nie będzie w stanie podejrzeć Twojego ekranu.

Ekran, który widzi tylko użytkownik (źródło: sightful.com)
Ekran, który widzi tylko użytkownik (źródło: sightful.com)

Właściwości i funkcjonalność

Producent wyposażył go w 8 GB RAM, 256 GB pamięci masowej i dwa 10 Gbps porty USB-C, które obsługują PD 3.0 i DisplayPort 1.4. Dzięki temu można podłączyć inne urządzenia, a nawet tradycyjny, fizyczny ekran, aby udostępnić go innym osobom. Czas pracy na baterii wynosi ponad 5 godzin, a szybkie ładowanie pozwala naładować baterię do 85% w ciągu niecałych dwóch godzin.

spacetop (źródło: sightful.com)
Spacetop (źródło: sightful.com)

Ten rewolucyjny laptop został stworzony z myślą o tych, którzy korzystają głównie z aplikacji internetowych. System operacyjny Spacetop jest zoptymalizowany do korzystania z przeglądarki i pozwala na otwieranie wielu ekranów o różnych rozmiarach i pozycjach na wirtualnym ekranie 100 cali.

Firma Sightful planuje wydać ograniczoną liczbę 1000 wersji Early Access Spacetop, w cenie 2000 dolarów. Pierwsze egzemplarze mają trafić do odbiorców już w lipcu.