Medycyna przeżywa prężny rozwój, a zaraz obok niej pnie się robotyka, której maszyny coraz częściej wspomagają lekarzy w codziennej pracy. I tym razem dochodzą do nas pozytywne wieści na temat kolejnych, innowacyjnych osiągnięć robotów w medycynie. W jaki sposób je wykorzystano?
Przeszczep wątroby wykonany przez maszynę
Zespoły chirurgów zaangażowały roboty do trudnych operacji. Jedną z nich okazał się być przeszczep wątroby. Maszyny po raz pierwszy wykonały ją w pełni automatycznie, a stało się to w USA na Washington University School of Medicine w St. Louis.
Wykonanie zabiegu u 60-letniego mężczyzny, który cierpiał na nowotwór wątroby oraz marskość, będącą następstwem wirusowego zapalenia wątroby typu C, uratowało mu życie. Pacjent wrócił już do swojej codzienności, po miesiącu od operacji poruszał się swobodnie, a nawet grał w golfa oraz pływał. Tak poważne operacje jak przeszczepy narządów wiążą się zazwyczaj z rekonwalescencją trwającą około 6 tygodni. Robot jednak był w stanie precyzyjniej i mniej inwazyjnie wykonać najtrudniejsze procedury, poprzez mniejsze nacięcia, co przełożyło się na krótszy czas gojenia ran, mniejszy ból oraz szybszy powrót do sprawności przez pacjenta.
Zazwyczaj operacja transplantacji wątroby jest zabiegiem otwartym, który wymaga wykonania dwóch nacięć około 7,5 do 10 centymetrów pionowo oraz 30 do 40 centymetrów poziomo. W przypadku wykorzystania robota wykonano kilka nacięć długości jednego centymetra oraz jedno o 15-centymetrowe, aby wyjąć zniszczoną wątrobę i umieścić nową.
Leczenie niedrożności żyły siatkówki przez robota
Naukowcy z Johns Hopkins University wykorzystali natomiast zdolność maszyny Steady Hand Eye Robot (SHER) do leczenia niedrożności żyły siatkówki. Robot ten jest w stanie wstrzykiwać lek w tylną część gałki ocznej i jest w tym dokładniejszy, a także szybszy, w porównaniu do ludzkich chirurgów.
Dowodem na to stwierdzenie jest wykonanie 24 tego typu zabiegów, które przeprowadzono na świńskich oczach. Podczas testów okazało się, iż maszyna jest w stanie osiągnąć dokładność rzędu 22 mikrometrów i wykonać ten skomplikowany zabieg w czasie trwającym zaledwie 35 sekund, nie uszkadzając przy tym gałki ocznej.
Robot, wyposażony w algorytmy sztucznej inteligencji, został przeszkolony w oparciu o materiały wideo. Zabieg polega na wprowadzeniu igły o grubości 15 mikrometrów do żyły poprzez nacięcie twardówki.