Rosja satelita EMKA-3
źródło: everydayastronaut

Rosyjska rakieta Angara wystrzeliła satelitę w kosmos. To sprzęt wojskowy

W sieci pojawiły się informacje, że Rosja wystrzeliła tajemniczą wojskową satelitę przy pomocy rakiety Angara na orbitę ziemską. To już kolejna, bo trzecia misja, przeprowadzona przez Rosjan w ciągu ostatniego tygodnia.

Rosja wysłała wojskową satelitę w kosmos przy pomocy rakiety Angara

W ubiegłą sobotę, tj. 15 października, Rosja podjęła się kolejnej misji – wystrzelenia następnej satelity w kosmos. Ta została wyniesiona przy pomocy rakiety Angara z kosmodromu (inaczej portu kosmicznego – miejsca, z którego startują statki kosmiczne) Plesieck, znajdującego się w północno-zachodniej części kraju o godzinie 21:55. Rosyjska agencja kosmiczna Roskosmos na swoim Telegramie pochwaliła się tym faktem, nazywając satelitę Kosmos 2560 (zachód określa urządzenia jako EMKA-3).

Jak informuje agencja, statek kosmiczny został wystrzelony na orbitę docelową i przejęty do kontroli obiektów naziemnych rosyjskiego Ministerstwa Obrony, a systemy pokładowe działają w normalnym trybie. Bazując na doniesieniach EverydayAstronaut, satelita jest stosunkowo niewielki i waży zaledwie 150 kg, przy czym zmierza na niską orbitę okołoziemską – będzie okrążać naszą planetę na wysokości 300 kilometrów, czyli w podobnej wysokości do satelitów Starlink, należących do SpaceX. Nie wiadomo jednak, jakie zadanie ma ta satelita – nie mamy pojęcia, do czego będzie służyła.

Uważa się, że satelity z serii EMKA są systemami rozpoznawczymi – na ile to prawda, tego niestety nie wiadomo.

Rosja wysyła satelitę Kosmos 2560
źródło: nasaspaceflight

To nie pierwsza EMKA w kosmosie

Rosja już w kwietniu 2018 roku wysłała pierwszą EMKA-1 (nazwana przez Rosjan Kosmos 2525), jednak żywot satelity nie trwał zbyt długo, bo po około trzech latach wiosną 2021 spadła z powrotem na Ziemię. Kolejne dwie, Kosmos 2551 i Kosmos 2555, wystrzelone odpowiednio we wrześniu 2021 i kwietniu 2022 również powróciły na powierzchnię, jednak po znacznie krótszym czasie – obie służyły zaledwie miesiąc.

Nie wiadomo czy EMKA-3 ma na celu zastąpić nieudanego Kosmos 2555, natomiast jesteśmy pewni tego, że jest to druga satelita, którą wyniosła rakieta Angara 1.2. Najciekawszy jest fakt, że w ciągu tygodniu Rosja przeprowadziła trzy misje (poza ostatnią) – w niedzielę 9 października rakieta Sojuz wyniosła satelitę nawigacyjną GLONASS z kosmodromu Plesieck, natomiast rakieta Proton wzniosła satelitę telekomunikacyjnego dla rządu Angoli z rosyjskiego kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie.