Naukowcy odkryli, że pewne gatunki roślin domowych są bardzo skuteczne w oczyszczaniu powietrza z rakotwórczych toksyn. Jakie roślinki warto kupić przy następnej wizycie w markecie?
Niesamowita moc drzemiąca w roślinach
Absolutnie zachwycające jest, ile tajemnic wciąż skrywają przed nami autotrofy. Niedawno odkryliśmy, że fotosyntezę można wykorzystać do produkcji energii. Rośliny zainspirowały nas także przy tworzeniu nowych rodzajów robotów. Wciąż odkrywamy nowe właściwości różnych gatunków, a najnowsze badania naukowców z University of Technology w Sydney w Australii udowadniają, że każdy powinien mieć kwiatki doniczkowe w swoim domu.
Częstym źródłem zanieczyszczenia powietrza w pomieszczeniach są opary benzyny, które zawierają bardzo niebezpieczne lotne związki organiczne — benzen, toluen, etylobenzen i ksylen, łącznie określane jako BTEX. Związki te są toksyczne, wysoce rakotwórcze i związane z chorobami układu oddechowego oraz problemami z ośrodkowym układem nerwowym. Naukowcy odkryli jednak, że zielona ściana złożona z popularnych gatunków flory, usunęła prawie wszystkie zanieczyszczenia tego typu z powietrza.
Wiemy, że jakość powietrza w pomieszczeniach jest często znacznie bardziej zanieczyszczona niż powietrze na zewnątrz, co z kolei wpływa na zdrowie psychiczne i fizyczne. Wspaniałą wiadomością jest to, że to badanie wykazało, że coś tak prostego, jak posiadanie roślin w pomieszczeniu, może mieć ogromne znaczenie.
Johan Hodgson, dyrektor generalny Ambius
Pospolite gatunki ochronią Cię przed toksynami
Konwencjonalne technologie oczyszczania powietrza, takie jak urządzenia filtrujące w systemach ogrzewania, wentylacji i klimatyzacji nie są w stanie usunąć zanieczyszczeń gazowych z powietrza w pomieszczeniach. Tymczasem zielona ścianka zawierająca diabelski bluszcz, zroślichę i zielistkę, dostępne w sklepach ogrodniczych, umieszczona w komorze wypełnionej toksynami BTEX odfiltrowała średnio 90% zanieczyszczeń z powietrza. Po zaledwie ośmiu godzinach wszystkie związki zostały zredukowane do mniej niż 20% pierwotnych stężeń wyjściowych.
Po raz pierwszy rośliny zostały przetestowane pod kątem ich zdolności do usuwania związków związanych z benzyną. Badanie dodatkowo wykazało, że im wyższe ich stężenie w powietrzu tym szybciej roślinki usuwają zanieczyszczenia. Autotrofy posiadają więc niesamowitą zdolność dopasowania się do środowiska, w którym się znajdują.
Więcej o badaniu można przeczytać w oficjalnej publikacji naukowej zespołu.