Telewizor Q80C (źródło: Samsung)
Telewizor Q80C (źródło: Samsung)

Tryb SeeColors poprawi odbiór barw u daltonistów na ekranach telewizorów i monitorów

Samsung ogłosił wdrożenie nowej funkcji do swoich tegorocznych telewizorów. Tryb SeeColors ma ułatwić osobom cierpiącym na daltonizm widzenie kolorów. Użytkownicy będą mogli teraz wybrać odpowiednie ustawienia kolorów w zależności od stopnia swojej choroby.

Niedobór widzenia barw, który wspomogą teraz ustawienia telewizorów i monitorów

Daltonizm, inaczej też nazywany „ślepotą barw”, jest zaburzeniem wrodzonym i zazwyczaj pochodzenia genetycznego, które powoduje niezdolność do rozpoznawania niektórych lub nawet wszystkich kolorów. Na skutek zmian w budowie oka i niedoboru fotoreceptorów barwy czerwonej chory najczęściej zamiast elementów zielonych dostrzega czerwone i na odwrót.

Samsung, idąc na przeciw temu uciążliwemu schorzeniu, które dotyka nawet 4,5% populacji, postanowił wprowadzić specjalny tryb w swoich nowych telewizorach. SeeColors umożliwia częściowe zmodyfikowanie barw wyświetlanych na ekranie, dzięki czemu osoby z daltonizmem mają dostęp do lepszych wrażeń podczas oglądania.

Tryb SeeColors (źródło: Samsung)
Tryb SeeColors (źródło: Samsung)

Tryb SeeColors od aplikacji do menu ułatwień dostępu w telewizorach i monitorach

Użytkownicy najnowszych telewizorów otrzymają teraz dziewięć gotowych zestawów ustawień, tak, aby każda osoba z niedoborem widzenia barw mogła indywidualnie wybrać odpowiednią dla swoich potrzeb opcję. SeeColors pozwala zmienić poziom nasycenia kolorem czerwonym, zielonym oraz błękitnym, co przekłada się na łatwiejsze rozróżnianie poszczególnych elementów i ich barw.

Tryb ten jest już dostępny od pięciu lat, kiedy to pojawił się w formie aplikacji. Teraz jednak opcja została zintegrowana bezpośrednio z telewizorami i monitorami, co znacząco wpływa na wygodę jej użytkowania. Funkcja została odznaczona certyfikatem „Color Vision Accessibility” od TUV Rheinland.

Osoby, które zdecydowały się już kupić tegoroczne telewizory, również będą mogły skorzystać z SeeColors po wprowadzeniu aktualizacji oprogramowania.

Tryb SeeColors (źródło: Samsung)
Tryb SeeColors (źródło: Samsung)

Na początku tego roku producent wprowadził także Tryb Relumino, którego technologia wspomaga osoby niedowidzące. Dzięki tej opcji osoby z zaburzeniami widzenia mogą dostrzegać bardziej wyostrzony obraz, a także wzmocniony kontrast i kolor.