Kolory (źródło: Pixabay)
Kolory (źródło: Pixabay)

EnChroma w muzeach, czyli jak daltoniści mogą poznać pełnię dzieł Van Gogha

Muzea pomagają daltonistom dojrzeć prawidłowe kolory na obrazach. Tym razem okulary EnChroma dotarły do Amsterdamu, gdzie można dojrzeć pełne barwy dzieł Van Gogha!

Czym jest daltonizm?

Daltonizm jest chorobą uznawaną za „ślepotę barw”. Jest wrodzoną wadą wzroku o podłożu genetycznym – na ten moment nie ma skutecznych metod, które mogłyby pozwolić na pełne i prawidłowe widzenie wszystkich barw. Choroba znacznie częściej dotyka mężczyzn (przenosi się na chromosomie X) i polega na zaburzonej percepcji w obrębie barwy czerwonej i zielonej.

Choć nie jest możliwe pozbycie się tej choroby, naukowcom udało się opracować okulary dedykowane dla osób cierpiących na daltonizm i wprowadzić je na rynek jako EnChroma. Dzięki opatentowanej technologii soczewek okulary pozwalają dojrzeć kolory, a więc zobaczyć żywe odcienie koloru czerwonego, pomarańczowego, błękitnego, fioletowego, a także żywszą zieleń.

Różne rodzaje okularów dla daltonistów dostępne w muzeum (źródło: Muzeum Van Gogha)
Różne rodzaje okularów dla daltonistów dostępne w muzeum (źródło: Muzeum Van Gogha)

Ograniczenia pokonane przez okulary EnChroma

Pomimo ograniczeń, wynikających z nieprawidłowego widzenia barw, osoby cierpiące na daltonizm mogą jednak dojrzeć pełniejsze kolory dzieł artystycznych wystawionych w różnych muzeach na świecie. Okulary EnChroma dostępne będą teraz do wypożyczenia przez daltonistów zwiedzających Muzeum Van Gogha w Amsterdamie.

Vincent van Gogh, Zouave, 1888. Muzeum Van Gogha, Amsterdam (Fundacja Vincenta van Gogha). Widok dla daltonistów od EnChroma (źródło: Business Wire)
Vincent van Gogh, Zouave, 1888. Muzeum Van Gogha, Amsterdam (Fundacja Vincenta van Gogha).
Widok dla daltonistów od EnChroma (źródło: Business Wire)

„Jesteśmy bardzo zadowoleni, że dzięki tym okularom coraz więcej odwiedzających może doświadczyć żywych kolorów sztuki Van Gogha.”

Mirjam Eikelenboom, kierownik programu ds. ułatwień dostępu w Muzeum Van Gogha

Rokrocznie muzeum to jest odwiedzane średnio przez 2 miliony gości, z czego nawet 85 tysięcy osób cierpi na daltonizm, który nie pozwala na pełne zapoznanie się z kolorystyką wystawianych dzieł. Dlatego też kolejne holenderskie muzeum, a pierwsze na terenie Amsterdamu, zdecydowało się na wsparcie osób z daltonizmem w ramach programu EnChroma Color Accessibility.

Do programu dołączyło już mnóstwo muzeów z całego świata, łącznie jest ich ponad 80, a najbardziej znane to Centr Pompidou w Paryżu, Centraal Museum Utrecht w Holandii, Chau Chak Museum w Australii, a także Museum of Contemporary Art w Chicago i Denver na terenie USA.

„Kolor wyraża coś sam w sobie.”

Vincent Van Gogh