Łączność z routera Wi-Fi (źródło: Pixabay)
(źródło: Pixabay)

Router Wi-Fi, który będzie śledził, czy równo oddychasz – szalony pomysł Samsunga

Od wielu lat router kojarzy nam się z niewielkim urządzeniem, które pozwala korzystać z sieci internetowej bez kabli za pomocą łączności Wi-Fi. Okazuje się jednak, że Samsung pragnie wykorzystać tę technologię do kontroli częstości oddechów człowieka. Na czym polega najnowszy pomysł giganta?

Nowe zastosowanie routera

Router to zazwyczaj dość niewielkie urządzenie, dzięki któremu możliwe jest korzystanie z internetu bez potrzeby podłączania przewodów do każdego sprzętu. Samsung pracuje jednak nad dodatkową funkcją tych popularnych urządzeń. Gigant tworzy dwie nowe technologie, mogące zastąpić obecne trackery, opaski czy smartwatche. Najnowsze metody pomiaru częstości oddechów mają opierać się o standard Wi-Fi oraz mikrofony.

Technologia wykorzystania routera Wi-Fi do pomiaru częstości oddechów (źródło: Samsung - Patent)
Technologia wykorzystania routera Wi-Fi do pomiaru częstości oddechów (źródło: Samsung – Patent)

Pomysł Samsunga obejmujący routery ma pozwolić na wykrywanie częstości oddechów wszystkich osób, które znajdują się w pomieszczeniu. Jak opisano w patencie, sieć generowana przez te urządzenia, połączone z innymi sprzętami może generować rodzaj systemu radarowego wewnątrz budynku. Gdy fala emitowana z routera napotyka na człowieka i ulega zmianie, możliwe jest bezprzewodowe monitorowanie częstości oddechów.

Mikrofony zmierzą częstość oddechu

Samsung ma także inny pomysł na pomiar tego parametru życiowego, również realizowany w sposób bezkontaktowy. Druga technologia opiera się o mikrofony, które zostałyby wbudowane do naszych sprzętów osobistych, a więc m.in. do smartfonów czy słuchawek. Urządzenia te mogą wykrywać i rejestrować dane w oparciu o emitowane przez człowieka dźwięki.

Słuchawki douszne, wyposażone w akcelerometr czy żyroskop oraz mikrofon, mogłyby stać się odpowiedzialne za przechwytywanie ruchów związanych z oddychaniem, ale nie tylko. Te niewielkie elementy mogłyby także wykrywać dźwięki emitowane przez nos oraz usta podczas wdechu lub wydechu.

Nowe technologie dopiero zostały opatentowane, nie jest więc wiadome, czy kiedykolwiek znajdą zastosowanie. Pomysł jednak jest dość ciekawy i w przyszłości mógłby stać się częścią systemów monitorujących nasze zdrowie, które znamy z opasek czy smartwatchy.