Saildrone (źródło: saildrone.com)
Saildrone (źródło: saildrone.com)

Jak nowoczesna technologia pomaga zrozumieć oceany?

Zastanawiałeś się kiedyś, co kryje w sobie ocean? Saildrone, firma z San Francisco, postanowiła to sprawdzić. Stworzyła specjalne bezzałogowe łodzie (USVs), które są wyposażone w wiele czujników. Dzięki nim udało im się zbadać huragany, odkryć podwodną górę na Pacyfiku i zacząć mapować dno całych oceanów świata.

Inteligencja oceaniczna przyszłości

Saildrone nie tylko bada głębokie wody. Startup ten dąży do sprawienia, by zasoby oceaniczne były dostępne dla nauki, rybołówstwa, prognozowania pogody, mapowania oceanów i zapewnienia bezpieczeństwa morskiego. Wykorzystują do tego trzy różne modele USVs, a także specjalne centrum kontroli misji, które umożliwia monitorowanie jej i analizowanie danych prawie w czasie rzeczywistym. Część z zebranych informacji jest nawet dostępna publicznie.

Saildrone — pojazdy oceaniczne (źródło: saildrone.com)

Urządzenie korzysta z najnowszych technologii, takich jak moduły NVIDIA Jetson, do przetwarzania danych na żywo i optymalizacji procesów za pomocą zestawu do tworzenia oprogramowania NVIDIA DeepStream. Dzięki temu, bezzałogowe pojazdy są w stanie przetrwać nawet najpotężniejsze huragany, co potwierdziła w swojej wypowiedzi wiceprezydent ds. inżynierii oprogramowania w Saildrone, Blythe Towal, wspominając o przejściu pojazdów przez oko cyklonu, który zagroził Bermudom w 2021 roku.

Są w stanie również przemierzać wody przez długi czas, wykorzystując energię słoneczną i wiatrową do zasilania. Jeden z nich niedawno ukończył 370-dniową podróż, monitorując poziom dwutlenku węgla, co pokazuje, jak efektywne i energooszczędne może być to rozwiązanie.

Współpraca z nauką

Warto dodać, że ta innowacja zdobywa także coraz więcej zastosowań w badaniach naukowych. Uniwersytet Hawajski na Manoa korzysta z pomocy trzech 23-stopowych pojazdów przy analizie wpływu zakwaszenia oceanów na zmiany klimatu. Co jest wynikiem spalania paliw kopalnych i rolnictwa, wpływa na korale, ostrygi, małże, jeżowce i plankton wapienny, stanowiąc zagrożenie dla ekosystemów morskich. Ponadto Saildrone współpracuje z projektem Seabed 2030, mającym na celu zmapowanie dna wszystkich oceanów do 2030 roku.