Samochód ERA (źródło: GAC)
Samochód ERA (źródło: GAC)

Ten samochód wykonano m.in. z wodorostów i plastiku odzyskanego z oceanu

W listopadzie 2023, na targach motoryzacyjnych w Guangzhou, firma GAC pokazała swój nowy model samochodu ERA, który działa na wodór. To coś pomiędzy pojazdem z napędem na cztery koła a SUV-em z nowoczesnym wyglądem, ale najciekawsze jest to, że jego zewnętrzne wykończenie powstało z odzyskanych materiałów morskich, takich jak plastik, wodorosty i bio pochodne materiały.

Nowatorska estetyka i wydajność

Samochód koncepcyjny ERA zbudowany jest w oparciu o innowacyjną architekturę platformy wieloenergetycznej firmy GAC, obejmującą wodorowe ogniwa paliwowe i rozproszone silniki o mocy 200 kW na tylnej osi. Taka konfiguracja zapewnia imponującą moc 540 koni mechanicznych, solidny zasięg 800 km i zerową emisję spalin.

W tym pełnowymiarowy crossoverze SUV z napędem na 4 koła, producenci chcieli płynnie połączyć luksus i osiągi, oferując przestronne wnętrza w ramach swojej długości 5413 mm i rozstawu osi 3132 mm, zachowując jednocześnie minimalny prześwit pod pojazdem wynoszący 244 mm, dzięki czemu auto jest niezwykle zwrotne.

Patrząc na przednią część ERA, wydaje się, że światła, sensory i kamery są zintegrowane w jednym pasku LED na szerokości całego pojazdu. Wszystko to umieszczono nad osłoną chłodnicy, która jest w kolorze dopasowanym do auta. Po bokach mamy samootwierające się, aerodynamicznie drzwi, rozchodzące się na obie strony, tak, aby wchodzenie do auta było jak najbardziej komfortowe.

Przestrzeń wewnętrzna — innowacja i komfort

Wnętrze samochodu zaprojektowano tak, aby przypominało salon, m.in. poprzez obrotowe przednie fotele i konsolę środkową, która zmienia się w stół. Siedzenia z tyłu są również przestronne — można je przekształcić w podnóżki lub dodatkowe miejsca dla większej liczby osób, a środkowy podłokietnik rozkłada się w stolik do herbaty.

Luksusowy charakter podkreśla tapicerka z bioskóry z grzybni (mycelium) w kolorze pomarańczy z fioletem, połączone z powierzchniami przypominającymi zamsz i o fakturze białego drewna. Deskę rozdzielczą pokrywa duży wyświetlacz w stylu Mercedesa, z mniejszym ekranem umieszczonym bliżej kierowcy i dotykowymi przyciskami na kierownicy i drzwiach.

Koncepcja ERA firmy GAC nawiązuje do linii innowacyjnych projektów pojazdów i chociaż nie jest przeznaczona do bezpośredniej produkcji, oczekuje się, że elementy jego konstrukcji i technologii zostaną zastosowane w przyszłych modelach.

Ten samochód koncepcyjny to nie tylko pojazd, ale wizjonerska deklaracja na temat przyszłości projektowania motoryzacyjnego, łącząca zrównoważony rozwój z najnowocześniejszą technologią i luksusowym komfortem.