Nissan Hyper Tourer Concept (źródło: global.nissannews.com)
Nissan Hyper Tourer Concept (źródło: global.nissannews.com)

To futurystyczne auto łączy w sobie luksus i zaawansowane technologie

Nissan właśnie zaprezentował światu Nissan Hyper Tourer, trzeci z serii zaawansowanych konceptów pojazdów elektrycznych (EV), które zadebiutują na wystawie Japan Mobility Show, rozpoczynającej się 25 października. Co ciekawe, auto pojawi się na wystawie w fizycznej postaci. To ciekawy ruch, biorąc pod uwagę, że minivany nie są już tak popularne jak kiedyś, a SUV-y i crossovery zdają się dominować na rynku.

Elektryczne minivany — segment, który się odradza?

Mimo że minivany nie są już pierwszym wyborem wielu rodzin, koncepcja elektrycznego auta sugeruje, że ten segment może jeszcze nie umarł. Pojazdy elektryczne oferują unikatowe rozwiązania pakowania, co daje producentom więcej swobody w ich projektowaniu.

Koncepcja Nissan Hyper Tourer cechuje się płaską podłogą i przestronną kabiną, dzięki technologii EV Technology Vision. To rozwiązanie pozwala uzyskać „ultraniski” środek ciężkości poprzez konsolidację komponentów i baterii stałostanowych, który w połączeniu z zaawansowanym systemem kontroli na wszystkie koła e-4ORCE pojazdu zapewnia płynne i równomierne przyspieszanie i hamowanie.

Nissan nie podał wielu szczegółów dotyczących układu napędowego, ale wiadomo, że auto będzie również korzystać z baterii stałostanowych, co jest coraz bardziej popularne wśród producentów samochodów, np. Toyota także pracuje nad tą technologią.

Pełna autonomia jazdy pozwala pasażerom skupić się na rozmowach i interakcjach. Fotele przednie mogą obracać się o 360 stopni, umożliwiając tworzenie rozmów twarzą w twarz. Znajduje się tu także konsola sufitowa i oświetlenie ozdobione tradycyjnymi wzorami kumiko i koushi, które wspólnie tworzą poczucie luksusu, natomiast płaski panel LED na podłodze wyświetla obrazy rzeki i nieba, tworząc przestrzeń relaksu, w której świat cyfrowy i natura się łączą. Innowacyjny system sztucznej inteligencji monitoruje oznaki biometryczne, dostosowując multimedia do nastroju podróżujących.

Moc i technologia

Wnętrze minivana zostało osadzone w nowoczesnej obudowie. Ostre zarysowania bocznych paneli nadwozia nadają mu dynamiczny wygląd, a biała linia talii oddziela je od przeszklonej części kabiny. Przedni koniec i pochylona szyba dodają minivanowi sportowego charakteru, a nawet został wyposażony w zintegrowany spoiler.

Bateria o dużej pojemności pełni rolę źródła energii, umożliwiając użytkownikom zasilanie różnych urządzeń, oświetlanie otoczenia np. w trakcie wyjazdu pod namiot oraz ładowanie elektrycznych skuterów wodnych. Funkcja V2X może dodatkowo dostarczać energię do domów (znana jako V2H) lub przekazywać nadwyżki energii do lokalnej sieci, wspierając w ten sposób potrzeby miasta (nazywane V2G).

Nissan Hyper Tourer to tylko jedna z trzech koncepcji, które producent zaprezentuje na tegorocznej wystawie Japan Mobility Show 2023. Oprócz niej, możemy spodziewać się także premier Hyper Adventure i Hyper Urban. Czy te koncepcje zrewolucjonizują świat mobilności? Tego dowiemy się już niedługo.