BMW aplikacja Samsung
(fot. oiot.pl)

Rośnie liczba samochodów, które otworzymy smartfonem Samsunga

Smartfony zastąpiły już nam nawigacje, aparaty, odtwarzacze muzyki, a w wybranych zadaniach nawet komputery. Najwidoczniej niebawem zastąpią również kluczyki samochodowe. Obecnie prym wiodą pod tym względem dwie firmy – Samsung i Apple.

Kluczyk do samochodu w smartfonie

Na wstępie warto zaznaczyć, że już wcześniej mogliśmy otworzyć samochód za pomocą mobilnej aplikacji. Wówczas jednak fizyczny kluczyk wciąż był potrzebny do uruchomienia silnika. Zaczyna się to jednak zmieniać, dzięki technologii cyfrowego kluczyka, która została wspólnie opracowana przez producentów elektroniki i samochodów.

Wypada jeszcze wspomnieć, że starsze rozwiązanie opiera się na zupełnie innej zasadzie działania. Nie mamy bowiem bezpośredniej komunikacji pomiędzy smartfonem a samochodem. Początkowo sygnał wysyłany jest na serwery producenta samochodu, a następnie przekazywany do pojazdu, oczywiście pod warunkiem, że auto jest w zasięgu sieci komórkowej i jest podłączone do internetu. Sprawia to, że od wydania polecenia na smartfonie do otworzenia samochodu może minąć nawet minuta.

Natomiast w przypadku cyfrowego kluczyka mamy do czynienia z bezpośrednią komunikacją między smartfonem a samochodem. Całość jak najbardziej można porównać do płatności zbliżeniowych (w przypadku NFC). Cyfrowy kluczyk jest przechowywany w pamięci smartfona, a otworzenie auta jest realizowane z wykorzystaniem modułu NFC lub, od niedawna, technologii UWB (znanej m.in. z Apple AirTag).

Cyfrowy kluczyk w BMW
Działanie cyfrowego kluczyka w iPhonie i BMW (fot. oiot.pl)

Cyfrowy kluczyk nie wymaga bieżącej łączności z internetem, a także działa prawie natychmiast, bez odczuwalnych opóźnień. Ponadto, nie tylko możemy otworzyć pojazd, ale również uruchomić silnik. Dzięki czemu, fizyczny kluczyk staje się zbędny.

Koreańskie samochody otworzymy już koreańskim Samsungiem

Pierwszą firmą, która na „masową” skalę wprowadziła cyfrowy kluczyk, było Apple, a następnie dołączył do niej Samsung. Koreańczycy na początku 2021 roku ogłosili, że rozpoczęli współpracę z Audi, BMW i marką Genesis.

Teraz, jak wynika z grafiki udostępnionej przez TizenHelp, Samsung rozszerzył listę wspieranych samochodów – m.in. o koreańskie auta. Co prawda, nadal nie możemy mówić o powszechnie dostępnym rozwiązaniu, ale cieszy fakt, że funkcja staje się coraz popularniejsza.

Samsung cyfrowy kluczyk
(fot. TizenHelp)

Obecnie smartfon Samsunga może zastąpić klasyczny kluczyk w następujących samochodach:

  • BMW seria 1-8,
  • BMW Z4,
  • BMW X5-X7,
  • BMW iX3,
  • BMW iX,
  • BMW i4,
  • Kia Niro,
  • Genesis GV60 (UWB),
  • Genesis G90 (UWB).

Warto zauważyć, że przy dwóch modelach Genesis pojawia się informacja o technologii UWB. Oznacza to, że korzystanie z cyfrowego kluczyka jest równie wygodne jak w przypadku systemu bezkluczykowego. Nie musimy bowiem dokładać smartfona do miejsca w samochodzie z wbudowanym modułem NFC – Samsung może pozostać cały czas w kieszeni.

Niestety, z technologii UWB skorzystają tylko nieliczne osoby. Trzeba mieć w garażu model Genesis GV60 lub G90, a także odpowiedni smartfon Samsunga – Galaxy S22 Ultra i Galaxy Z Fold 3.