Galaxy AI Live Call Translation (źródło: Samsung)
Galaxy AI Live Call Translation (źródło: Samsung)

Galaxy AI w smartfonie. Asystent będzie tłumaczył rozmowę „w locie”

Samsung zapowiada „nową erę mobilnej sztucznej inteligencji”. Galaxy AI ma być sposobem na komunikację bez barier językowych wspieraną przez osobistego asystenta, który w czasie rzeczywistym będzie generował tłumaczenia.

Galaxy AI sposobem na przełamanie barier

Sztuczna inteligencja staje się coraz bardziej znana, a z każdej strony jesteśmy zasypywani nowymi funkcjami, gadżetami czy możliwościami opartymi o modele AI. Technologiczni giganci wzajemnie wyprzedzają się swoimi produktami, Microsoft chwali się Bingiem, Google Bardem, a Samsung właśnie zapowiada prace nad Galaxy AI. Jednak nie jest to jeden z botów generatywnej sztucznej inteligencji. Jak twierdzi marka, jest to SI zamknięta w smartfonie.

Ta wszechstronna, mobilna AI ma w przyszłości zapewnić właścicielom telefonów mnóstwo funkcji. Jak zapowiada Samsung, jedną z nich jest AI Live Translate Call, która stanie się osobistym tłumaczem. Treści w innych językach mają stać się bardziej dostępne, a tłumaczenia będą generowane w czasie rzeczywistym, zarówno w postaci audio, jak i tekstu.

Galaxy AI to nasza najbardziej wszechstronna oferta inteligencji, która na zawsze zmieni sposób, w jaki myślimy o naszych telefonach.

Wonjoon Choi, wiceprezes i dyrektor ds. badań i rozwoju w Samsung

Sztuczna inteligencja od Samsunga

Galaxy AI to kolejna nowinka Samsunga, który 7 listopada br. pochwalił się własnym modelem językowym o nazwie Gauss. Został on niejako podzielony na trzy modele, gdzie Language jest odpowiedzialny za rozumienie języka naturalnego oraz tworzenie odpowiedzi na przesyłane pytania. Poza tym gigant pracuje także nad Code, dedykowanym dla programistów, oraz Image, które ma pozwolić na generowanie zdjęć oraz wprowadzanie edycji obrazów.

Sztuczna inteligencja i nowe narzędzia giganta (źródło: Samsung)
Sztuczna inteligencja i nowe narzędzia giganta (źródło: Samsung)

Z AI Samsunga mogliśmy już skorzystać w aplikacji Galaxy Enhance-X, której zadaniem jest poprawianie nieudanych czy rozmazanych zdjęć. Narzędzie pozwala na usunięcie rozmycia, rozjaśnienie grafik wykonanych przy kiepskim oświetleniu czy też kilkukrotne powiększanie obrazu bez utraty jakości. Wśród funkcji można również odnaleźć rozmycie tła, poprawę kolorów czy wyglądu twarzy oraz zredukowanie odbić światła.