Sztuczna inteligencja w nowych soundbarach Samsunga
fot. Samsung

Sztuczna inteligencja w nowych soundbarach Samsunga

Amerykański oddział firmy Samsung oficjalnie zaprezentował soundbary, które powalczą o portfele klientów w 2020 roku. Szczególnie ciekawe są modele najwyższej serii Q – znajdziemy w nich rozwiązania wykorzystujące sztuczną inteligencję oraz obsługę asystenta głosowego.

Dźwięk to nie wszystko

Informując o rozpoczęciu sprzedaży nowych modeli soundbarów, Samsung mocno podkreślał ich rolę, wykraczającą znacznie poza to, do czego została stworzona ta kategoria urządzeń, czyli oferowanie możliwie najwyższej jakości dźwięku przy zachowaniu kompaktowych rozmiarów. Z uwagi na to, że soundbar, co do zasady, znajduje się w centralnym punkcie salonu, postanowiono mocniej skupić się na pracy nad wzornictwem tych urządzeń. Pomyślano również o komforcie użytkownika i rosnącej popularności obsługi głosem, dlatego soundbary z serii Q i S wyposażono w obsługę asystenta głosowego – Amazon Alexa.

soundbar Samsung
fot. Samsung

Soundbary Samsung Q – co potrafi Sztuczna Inteligencja?

W urządzeniach flagowej serii soundbarów, Samsung Q, wykorzystano rozwiązania oparte o Sztuczną Inteligencję do tego, by analizować poszczególne sceny danego filmu i dostosowywać wrażenia dźwiękowe do tego, co oglądający widzi na ekranie w danym momencie. Zastosowano w nich technologię Object Tracking Sound, która śledzi ruch w danym kadrze i tak dostosowuje parametry odtwarzania, by jak najlepiej go odzwierciedlić. Jako przykład wykorzystania technologii producent podaje sceny ze startującymi i lądującymi samolotami, w których charakterystyczny dźwięk statków powietrznych ma być prezentowany ze szczególną pieczołowitością.

soundbar Samsung
fot. Samsung

Z Object Tracking Sound ściśle współpracuje inna autorska technologia – Acoustic Beam Technology, bazująca również na analizie obrazu z wykorzystaniem SI. Wykorzystując analizę obrazu soundbary serii Q stwarzają efekt dźwięku przestrzennego nawet w filmach z tylko dwoma ścieżkami dźwięku (stereo).

Nie zapomniano również o wyposażeniu urządzeń w najwyższej jakości głośniki, w tym wysokotonowe osiągające częstotliwości nawet 800 Hz, technologię Dolby Atmos, DTS:X czy HDMI eARC.

soundbar Samsung
fot. Samsung

Poza opisywaną, flagową serią Q, zaprezentowano również soundbary z lifestyle’owej serii S oraz podstawowej – T. W serii S nie spotkamy już niestety rozwiązań opartych na SI, a w T brakło również obsługi asystenta głosowego.

Soundbary Samsung na rok 2020 trafią do sprzedaży na terenie Stanów Zjednoczonych jeszcze tej wiosny. Czekamy na polską premierę i możliwość własnoręcznego przetestowania, jak działają rozwiązania inteligentne w serii Q.