aplikacja Scanthesun, źródło: www.scanthesun.com
aplikacja Scanthesun, (źródło: www.scanthesun.com)

Polska aplikacja może pomóc w zwiększeniu zysków z fotowoltaiki

Inwestycja w instalacje fotowoltaiczne to zdecydowanie przyszłościowa sprawa. Przynosi ona długoterminowe korzyści dla środowiska oraz naszego portfela. Jednak, zanim zdecydujemy się na zakup i montaż paneli słonecznych, musimy wziąć pod uwagę wiele czynników, które mogą wpłynąć na jej opłacalność.

Polska aplikacja ScanTheSun

Właśnie z myślą o tych czynnikach, polscy inżynierowie Jakub Leja i dr hab. Ernest Grodner stworzyli aplikację ScanTheSun. To innowacyjne narzędzie pozwala na optymalizację ustawienia paneli fotowoltaicznych z dokładnością do 0,1 stopnia. Aplikacja ta wykorzystuje technologię rozszerzonej rzeczywistości, co pozwala na projektowanie i optymalizację instalacji na żywo. To natomiast może zapewnić nam minimalizację strat energii ze względu na niewłaściwe ustawienie modułów względem Słońca – na przykład w sytuacji, gdy okoliczne drzewa i budynki zacieniają nam panele.

aplikacja Scanthesun, (źródło: www.scanthesun.com)
Aplikacja ScanTheSun, (źródło: www.scanthesun.com)

Łatwo, szybko i skutecznie

Jest to prosty w obsłudze program, który w ciągu kilku minut pozwala na stworzenie opracowania najbardziej efektywnej kosztowo instalacji fotowoltaicznej dla wybranego budynku. Mamy do wyboru różne opcje optymalizacji ustawienia paneli, na przykład w ciągu całego roku lub tylko dla wybranego okresu. Dzięki temu, nawet w przypadku inwestycji na domku działkowym, gdzie generacja energii zimą nie jest już tak istotna, jesteśmy w stanie zaprojektować instalację w ten sposób, aby była najbardziej opłacalna.

aplikacja Scanthesun, (źródło: www.scanthesun.com)
Przykład rozmieszczenia paneli, (źródło: www.scanthesun.com)

Jeśli chodzi o dostępne funkcje, to użytkownik z poziomu aplikacji ScanTheSun jest w stanie łatwo i szybko wprowadzić swoje dane projektowe, dzięki którym dokona obliczeń i wykona wizualizacje. Warto wspomnieć, że taki projekt można udostępnić innym użytkownikom, na przykład firmie wykonującej inwestycje.

aplikacja Scanthesun, (źródło: www.scanthesun.com)
Prognoza uzyskania energii w aplikacji, źródło: www.scanthesun.com.

Z fotowoltaiką na Ty

Pokuszę się o stwierdzenie, że jest to idealne narzędzie dla osób, które chcą zainwestować w instalację fotowoltaiczną, ale nie do końca wiedzą, w jaki sposób ją zaprojektować i wykonać. ScanTheSun sprawia, że branża fotowoltaiczna jest bardziej przystępna dla wszystkich. W Polsce coraz więcej osób decyduje się na to rozwiązanie, a głównym powodem są wysokie ceny energii elektrycznej, ale także aspekt ekologiczny. Dodatkowo mamy także programy rządowe zachęcające do korzystania z energii słonecznej, z których warto korzystać.