Aqara pokazała nowe urządzenia na CES 2023. Wśród nich inteligentny zamek i nowy czujnik FP2
Źródło: Aqara

Aqara pokazała nowe urządzenia na CES 2023. Wśród nich inteligentny zamek i nowy czujnik FP2

Przedstawiciele firmy Aqara zjawili się na targach CES 2023, żeby pokazać światu cztery nowe urządzenia – wideodomofon, taśmę LED, inteligentny zamek i czujnik obecności. Jakie mają funkcje i kiedy trafią na rynek?

Video Doorbell G4 to domofon ze wsparciem AI

Aqara Video Doorbell G4 to jeden z produktów, które trafią do sprzedaży w tym roku. Jest wyposażony w kamerę o rozdzielczości 1080p, noktowizor na podczerwień, który umożliwia widzenie w nocy oraz funkcję rozpoznawania twarzy, wspartą przez sztuczną inteligencję. Ta ostatnia opcja jest o tyle ciekawa, że wykrycie znanej osoby pozwala uruchomić odpowiednią automatyzację dla pozostałych urządzeń domowych. Jeżeli chodzi o bezpieczeństwo i ochronę prywatności, firma zdecydowała, że wszystkie materiały będą przetwarzane lokalnie, a nie w chmurze.

G4 może być zasilany na dwa sposoby, czyli bateriami AA, które według producenta wystarczą na pół roku pracy w trybie oszczędnym, albo w sposób ciągły poprzez okablowanie. Dużą zaletą urządzenia jest fakt, że obsługuje standard HomeKit Secure Video, który pozwala na współpracę z Apple, jak i to, że wewnętrzny odbiornik może strumieniować obraz do inteligentnych monitorów Amazon oraz Google. Dodatkowo w tym roku ma pojawić się wsparcie dla Matter. Przynajmniej takie padły deklaracje.

Sama centralka też jest bardzo ciekawa, ponieważ ma głośnik, jest zasilana przez port USB-C i wzmacnia sygnał Wi-Fi. Użytkownik ma możliwość skorzystania z chmury, która przechowuje wideo przez tydzień lub z pamięci zewnętrznej w postaci karty microSD o maksymalnej pojemności 512 GB.

Oficjalnej ceny jeszcze nie znamy, ale The Verge donosi, że Video Doorbell G4 będzie dostępny za kwotę około 120 dolarów, a jego sprzedaż rozpocznie się już w lutym 2023 roku.

Aqara pokazała nowe urządzenia na CES 2023. Wśród nich inteligentny zamek i nowy czujnik FP2
Video Doorbell G4 (źródło: yt/aqara)

Smart Lock U100 to ciekawa alternatywa dla droższych zamków

Smart Lock U100 to pierwszy inteligentny zamek Aqara w stylu rygla. Jego obudowa wykonana jest z metalu, co sprawia, że wygląda elegancko, a na części zewnętrznej znajduje się klawiatura oraz czytnik linii papilarnych. Użytkownicy sprzętów Apple będą mieli powody do zadowolenia, ponieważ urządzenie wspiera funkcję Home Key, umożliwiającą umieszczenie klucza w portfelu na iPhone lub Apple Watch, by otwierać drzwi poprzez NFC. To chyba już tradycja, bo model A100 również miał taką możliwość. Do domu dostać się można także za pomocą kodu, skanu palca oraz przy użyciu natywnej aplikacji Aqara Home.

Smart Lock U100 może być używany na zewnątrz, ponieważ obdarzono go normą IP44. Inteligentny zamek obsługuje protokół Zigbee, co oznacza, że do łączności z aplikacją niezbędna będzie bramka Aqara. Kiedy sprzęt zostanie podłączony do centralki, pojawi się opcja przypisywania inteligentnych scen do skanera linii papilarnych. Potwierdzono też, że i w tym przypadku planowana jest aktualizacja do Matter.

Za U100 przyjdzie nam zapłacić od 160 do 180 dolarów, a sam sprzęt ma trafić do sprzedaży w drugim kwartale 2023 roku. Niestety, według wstępnych informacji będzie dostępny tylko w Ameryce Północnej. Taka cena to spora gratka dla użytkowników HomeKit, ponieważ rozwiązanie Aqara będzie sporo tańsze od podobnych na rynku urządzeń, np. od zamka Level Lock+, który na oficjalnej stronie Apple kosztuje obecnie 329 dolarów i 95 centów.

Aqara pokazała nowe urządzenia na CES 2023. Wśród nich inteligentny zamek i nowy czujnik FP2
Smart Lock U100 (źródło: yt/aqara)

Aqara LED Strip T1 to po prostu taśma LED

Aqara LED Strip T1 to dość zwyczajna taśma LED, zawierająca diody RGB, które pozwalają na wybór odpowiedniego koloru z całej palety 16 milionów barw oraz na dostosowanie jego natężenia. Dodatkowo dostępny jest tryb, który pozwala ustawić efekt gradientu oraz tryb muzyczny, który synchronizuje się z dźwiękiem przy pomocy mikrofonu. Co ciekawe, T1 można zamontować na zewnątrz, ponieważ podobnie jak inteligentny zamek ma certyfikat IP44. Pilot do ręcznego sterowania znajduje się w zestawie.

Taśma używa protokołu Zigbee, więc bramka Aqara będzie niezbędna do wykorzystania jej pełnego potencjału. Pasek LED obsługuje standard Apple Home, Amazon Alexa i Google Home, a wsparcie do Matter jest na horyzoncie, ponieważ Aqara ma zaktualizować swoje centralki jeszcze w tym miesiącu.

Producent nie podał jeszcze ceny tego produktu ani daty jego premiery. Można się zatem domyślać, że na ten sprzęt poczekamy chwilę dłużej.

Aqara pokazała nowe urządzenia na CES 2023. Wśród nich inteligentny zamek i nowy czujnik FP2
Aqara LED Strip T1 (źródło: yt/aqara)

Aqara Sensor FP2, czyli nowy czujnik obecności

Aqara Sensor FP2 to czujnik obecności, który korzysta z technologii radarowej mmWave. Jest ona bardzo skuteczna, ponieważ wykrywa ludzką obecność w pomieszczeniu – nawet, gdy osoba siedzi w bezruchu. Czujnik ma zasięg od 5 do 7 metrów i jest w stanie zauważyć ruch kilku osób, a do tego został wyposażony w sensor upadku oraz światła. FP2 działa lokalnie i nie wymaga dostępu do chmury. Jak widać rewolucji nie ma, bo parametry wydają się bardzo zbliżone do poprzednika, czyli modelu FP1.

Sensor Aqara można przypisać do dowolnej strefy, którą wcześniej należy nazwać. Takie działanie pozwoli ustawić odpowiednie automatyzacje, które uruchomią się, gdy zostanie wykryta obecność człowieka. Niewątpliwym plusem jest to, że sprzęt nie potrzebuje do działania bramki, gdyż łączy się z aplikacją bezpośrednio poprzez Wi-Fi. FP2 będzie działał zarówno z Apple Home, jak i z innymi platformami. Aqara wspomina też o tym, że zostanie zaktualizowany do standardu Matter.

Jeżeli chodzi o zasilanie, sensor nie działa na baterie, a musi mieć stale podpięty kabel USB-C. Dla jednych będzie to zaleta, dla innych dyskwalifikująca wręcz wada.

FP2 będzie dostępny na całym świecie około drugiego kwartału 2023 roku, a jego cena ma wynosić 60 dolarów.

Aqara pokazała nowe urządzenia na CES 2023. Wśród nich inteligentny zamek i nowy czujnik FP2
Aqara Sensor FP2 (źródło: yt/aqara)

Jeżeli czujesz się zaciekawiony tematem i chciałbyś poznać więcej szczegółów, to polecam prezentację, którą zrobił Filipp Shved, pracownik Aqary.

Aha, firma potwierdziła także, że w tym roku pojawi się nowa linia urządzeń z natywną obsługą Matter. Wśród nich czujnik otwarcia okien i drzwi P2 oraz czujnik ruchu i światła P2. Aqara nadal pracuje nad integracją Matter ze swoimi starszymi sprzętami i jak już wspominałem – na początku 2023 roku możemy spodziewać się dużej aktualizacji OTA dla hubów marki.