Schody w technologii 3D (źródło: media.budimex.pl)
Schody w technologii 3D (źródło: media.budimex.pl)

Pierwsze w Polsce schody wykonane techniką druku 3D pojawiły się na stacji kolejowej w Ełku

Firma Budimex, lider w branży budowlanej w Polsce, zastosowała innowacyjne rozwiązanie, stając się pierwszym wykonawcą w kraju, który wykorzystał technologię druku 3D do stworzenia unikatowych schodów, które znalazły swoje miejsce na modernizowanej stacji kolejowej w Ełku. To prawdziwy przełom w branży.

Schody z druku 3D – połączenie nowoczesności i funkcjonalności

Ta imponująca, niemal dwutonowa betonowa konstrukcja została zamontowana na skarpie stacji. Dzięki zastosowaniu druku 3D, czas realizacji projektu został znacznie skrócony, a zarazem obniżono ślad węglowy całego przedsięwzięcia. Jak podkreśla Maciej Olek, członek zarządu Budimexu, firma nieustannie poszukuje nowych rozwiązań, które nie tylko usprawniają pracę, ale także zwiększają konkurencyjność. Druk 3D w budownictwie stanowi kolejny krok w tej strategii.

Schody, zaprojektowane i wykonane w Holandii przez firmę Witteveen+Bos, zostały wykonane w niecałe trzy godziny. To osiągnięcie jest wynikiem współpracy z Saint Gobain Weber, producentem materiałów budowlanych i betonu użytego w projekcie. Warto zaznaczyć, że holenderski producent ma już doświadczenie w tworzeniu obiektów w technologii 3D, w tym najdłuższego wydrukowanego mostu pieszego i najwyższej wydrukowanej wieży.

Zastosowanie opisywanej technologii w budownictwie to nie tylko oszczędność czasu i zasobów, ale także możliwość tworzenia elementów o niemal dowolnych kształtach. Zamontowane schody mają imponujące wymiary: 7 metrów długości, 80 cm szerokości oraz niemal 4,5 metra wysokości i składają się z trzech elementów o łącznej wadze 1 985 kg.

Prace w Ełku są częścią kontraktu na budowę międzynarodowej linii kolejowej Rail Baltica. Budimex odpowiada za przebudowę torów, zabudowę rozjazdów oraz budowę peronów dostosowanych do potrzeb osób niepełnosprawnych, z zakończeniem prac planowanym na 2027 rok.

Uznany lider na rynku

Budimex jest największą firmą budowlaną w Polsce. Niedawno został wyróżniony przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości za projekt „Wdrożenie innowacyjnej technologii mieszanek mineralno-asfaltowych z zastosowaniem materiału z recyklingu nawierzchni asfaltowej” związany z gospodarką o obiegu zamkniętym (GOZ), który łączy innowacyjność z odpowiedzialnością społeczną. Jego celem jest rozwój materiałów budowlanych z recyklingu, promujący współpracę w łańcuchach dostaw i wspierający odporność przedsiębiorstw na kryzysy.

Nagroda ta stanowi dowód na zaangażowanie Budimexu w tworzenie ekologicznych rozwiązań w branży budowlanej.