servcity
servcity

ServCity wprowadza autonomiczne auta na ulice

Brytyjski Fundusz Inteligentnej Mobilności przeznaczył na projekt ServCity aż 100 mln funtów. Zakłada on, że wszyscy partnerzy projektu – Nissan, Connected Places Catapult, TRL, Hitachi Europe, Uniwersytet w Nottingham oraz SBD Automotive – wspólnie wypracują ujednolicony i zintegrowany standard, który ułatwi autonomicznym pojazdom bezproblemowe poruszanie się po drogach miasta. Trwać ma on 3 lata. Dzięki temu przejście z tradycyjnych aut na te autonomiczne odbędzie się znacznie łatwiej i szybciej.

ServCity rozpoczyna swoje testy od londyńskich ulic

Zanim doszło do jego rozpoczęcia, badacze najpierw wykonali kilkadziesiąt symulacji i prób odbywających się na prywatnych torach testowych. Teraz przyszedł czas na sprawdzenie go w rzeczywistości na ulicach Londynu. Proces wdrożony zostanie przy użyciu autonomicznego samochodu CAV ServCity, który powstał jesienią 2021 roku. Jego prototypem był w 100% elektryczny Nissan LEAF.

Auto będzie miało do dyspozycji wbudowane czujniki krawędzi jezdni i, pokonując długie kilometry przez centrum Londynu, powinno wykorzystywać współpracującą infrastrukturę, która rozwinie sytuacyjną świadomość samochodu CAV.

Projekt ServCity przyspieszy wdrożenie mobilności w miastach

Symulacje testowe w połączeniu z realnymi warunkami na drogach dostarczą badaczom dane o opcjach wykorzystania potencjału, który drzemie w proponowanych rozwiązaniach i znacznie przyspieszy cały proces. ServCity, dysponując odpowiednią technologią, potencjałem ludzkim oraz skalowalnością, staje się bardzo skutecznym narzędziem przy wdrażaniu mobilności. Dodatkowo sprawia, że przyszłe pojazdy będą w bezpieczny sposób reagować na różne sytuacje mogące wydarzyć się na drodze w czasie ruchu.

Rozpiera nas niesamowita duma z faktu, że możemy być częścią projektu ServCity. Jesteśmy również bardzo podekscytowani próbami samochodów testowych – w 100% elektrycznych Nissanów LEAF. Nasza Strategia Inteligentnej Mobilności dąży do wdrożenia mobilności przyszłości – bardziej elektrycznej, autonomicznej i połączonej. Nie możemy doczekać się współpracy z partnerami ServCity przy realizacji tego celu.

Bob Bateman, menedżer projektu ServCity w Nissanie.