Projekt PANDA będący owocem porozumienia uniwersytetów i firmy technologicznej, to małe urządzenie pomagające we wczesnym wykrywaniu Alzheimera. Wkładka monitoruje aktywność elektryczną w mózgu, mierząc niewielkie zmiany napięcia na powierzchni skóry w kanale słuchowym.
Implanty i urządzenia ratujące ludzkie zdrowie
Dzięki miniaturyzacji zaawansowanych technologii pacjenci zyskują dostęp do coraz mniejszych i wygodniejszych urządzeń medycznych poprawiających ich komfort i ratujących zdrowie. Specjalne implanty i urządzenia pomagają pobudzić regenerację nerwów, lepiej kontrolować protezy czy diagnozować atrofię mięśni. Teraz duńscy naukowcy i inżynierowie rzucają wyzwanie chorobie utraconych wspomnień — Alzheimerowi.
Zespół stworzony z naukowców z Uniwersytetu w Aarhus, Uniwersytetu Rigshospitalet oraz inżynierów z T&W Engineering zbudował małą wkładkę douszną pozwalającą wykryć symptomy choroby z niespotykaną wcześniej szybkością. Urządzenie pozwoli wykryć chorobę na długo przez pojawieniem się widocznych objawów.
Niewielka słuchawka ma Alzheimera na celowniku
Trwający 4 lata projekt PANDA (Progression Assessment in Neurodegenerative Disorders of Aging) skupiał się na stworzeniu dousznego elektroencefalogramu. Chociaż zaprojektowane przez zespół urządzenie wygląda bardzo podobnie do standardowej wkładki dousznej, w rzeczywistości monitoruje aktywność elektryczną w mózgu, mierząc niewielkie zmiany napięcia na powierzchni skóry w kanale słuchowym. Jest również wyposażony w pulsoksymetr do pomiaru poziomu tlenu we krwi, termometr do pomiaru temperatury ciała oraz mikrofon do monitorowania tętna i oddechu.
Ogromną zaletą urządzenia jest możliwość używania go we własnym domu, poza placówkami medycznymi, oraz wygoda noszenia. Naukowcy planują przetestowanie urządzenia na grupach ochotników zarówno z chorobą Alzheimera, jak i Parkinsona oraz bez nich, aby sprawdzić, czy we wzorcach snu tych grup pojawiają się konsekwentnie wykrywalne zmiany. Jeśli badanie zakończy się sukcesem, słuchawka pomoże zagrożonym Alzheimerem na wczesne wykrycie choroby i jej przeciwdziałanie.
Choroby Alzheimera i Parkinsona to choroby, które pojawiają się przez wiele lat. Diagnoza jest na ogół tak późna, że jedyną opcją leczenia jest leczenie objawów. W ramach projektu spróbujemy zidentyfikować oznaki obu chorób na 10 do 15 lat przed pojawieniem się pierwszych problemów. W takiej sytuacji możliwe będą znacznie lepsze opcje leczenia.
prof. Preben Kidmose z Uniwersytetu w Aarhus