Recenzja Sonoff Basic RF R3 - przełącznika, którym możemy sterować ze smartfona i pilota

Recenzja Sonoff Basic RF R3 – przełącznika, którym możemy sterować ze smartfona i pilota

Inteligentne sterowanie z poziomu smartfona jest niewątpliwie wygodne, jednak w niektórych sytuacjach przydałyby się jakieś dodatkowe opcje. Jedną z nich jest możliwość skorzystania z pilota radiowego. Obie opcje sterowania łączy Sonoff Basic RF R3, który jest bohaterem tej recenzji.

Wideorecenzja Sonoff Basic RF R3

Sonoff Basic RF R3 to urządzenie bardzo podobne do jakiś czas temu recenzowanego modelu Sonoff Basic WiFi. Model RF R3 zyskał dwie nowe cechy – nieco bardziej minimalistyczną, elegancką obudowę oraz moduł RF 433 MHz, pozwalający na sterowanie urządzeniem za pomocą pilota. Na rynku dostępna jest także „zwykła” wersja Sonoff Basic R3 bez tego modułu.

Obudowa

Sonoff Basic RF R3 wykonany jest w całości z matowego tworzywa sztucznego. Obudowa składa się z dwóch otworów po prawej i lewej stronie, do których musimy podłączyć urządzenie, którym będziemy sterowali. Osobiście korzystam (i w sumie zalecam, ze względu na brak ingerencji w konkretny sprzęt oraz możliwość szybkiej zmiany sterowanego urządzenia) z przedłużacza z przeciętym na pół kablem. W miejscu przecięcia stosuję właśnie Sonoffa Basic RF R3.

Sonoff Basic RF R3 / fot. Kacper Żarski
Sonoff Basic RF R3 podłączony do przedłużacza / fot. Kacper Żarski

Od przodu umieszczono wytłoczone logo producenta, w odróżnieniu od Sonoff Basic nie mamy już (na szczęście) wielu czarnych napisów mocno zmieniających wygląd urządzenia. Pod logo jest czarny włącznik oraz dwie diody. Jedna informuje o stanie połączenia z WiFi, a druga o działaniu modułu radiowego. Oczywiście w ustawieniach możemy wyłączyć podświetlanie tych diod, przez co urządzenie nie będzie przeszkadzało chociażby podczas zasypiania.

Sonoff Basic RF R3 / fot. Kacper Żarski
Sonoff Basic RF R3 / fot. Kacper Żarski

Kilka wytłoczonych informacji jest na tyle. Wśród najważniejszych jest ta, że Sonoff Basic RF R3 może pracować z maksymalnym obciążeniem 10 Amperów.

Pokrywa jest przykręcona za pomocą dwóch śrubek. Po ich odkręceniu jest możliwe zdjęcie pokrywy. Jest ona złożona jakby z dwóch części. Pierwsza to bardziej obramówka boków, a druga to osłonka całej elektroniki.

Sonoff Basic RF R3 / fot. Kacper Żarski
Tył w Sonoff Basic RF R3 / fot. Kacper Żarski

Po zdjęciu obudowy otrzymujemy dostęp do miejsc umieszczenia przewodów. Po lewej stronie jest miejsce na przewód wejściowy (podłączany do gniazdka), a po prawej podłączamy wyjście (czyli przewód idący do urządzenia lub z wtyczką, do której podłączymy jakiś sprzęt).

Po każdej ze stron umieszczamy po dwa przewody. Miejsca na nie są oznaczone i przy N umieszczamy przewód neutralny (przeważnie w kolorze niebieskim), a przy L przewód liniowy (najczęściej w kolorze czarnym lub brązowym).

Sonoff Basic RF R3 / fot. Kacper Żarski
Sonoff Basic RF R3 po zdjęciu pokrywy / fot. Kacper Żarski

Przewody montujemy za pomocą śrubek. Po ich przykręceniu dokręca się jeszcze małe zaślepki podtrzymujące przewód, żeby się nie ruszał przy samym module. Po umieszczeniu śrubek na miejscu zatrzaskujemy wcześniej wspomnianą dwuczęściową pokrywę, dokręcamy śrubki od spodu i urządzenie jest gotowe do użytku.

Sonoff Basic RF R3 / fot. Kacper Żarski
Sonoff Basic RF R3 z przewodami / fot. Kacper Żarski

Konfiguracja aplikacji

Ponownie, tak jak chociażby przy włącznikach B-Line czy wspomnianym Sonoffie Basic WiFi, do konfiguracji potrzebujemy aplikacji eWeLink (dostępna na iOS i Androida). Od tamtego czasu aplikacja nieco zmieniła się wizualnie, wygląda bardziej nowocześnie i przyjemniej dla oka. Wcześniej interfejs był bardziej surowy.

Sonoff Basic RF R3 / fot. Kacper Żarski
Sonoff Basic RF R3 / fot. Kacper Żarski

Konfiguracja jest banalnie prosta. Wystarczy się zalogować lub zarejestrować, a następnie na środku od dołu należy kliknąć klawisz z ikonką plusa. Teraz klikamy opcję Szybkie sparowanie, pozwalającą automatyczne znalezienie urządzenia. Wystarczy, że wpiszemy hasło do naszej sieci WiFi (warto pamiętać, że musi być to sieć 2,4GHz, 5GHz nie jest wspierane), a w międzyczasie uruchomimy tryb parowania.

Aby to zrobić musimy przytrzymać klawisz na obudowie Sonoffa Basic RF R3 przez około 5 sekund. Potwierdzi się to mruganiem diody. W tym momencie niemal natychmiastowo smartfon połączy się z urządzeniem, na koniec można nadać dowolną nazwę oraz przypisać do konkretnego pokoju. I to już, gotowe! Mam wrażenie, że w nowej wersji aplikacji trwa to jeszcze krócej niż w Sonoff Basic WiFi.

Konfiguracja pilotów

Konfiguracja pilotów do obsługi jest banalnie prosta i ogranicza się do zaledwie dwóch kroków.

  1. Przytrzymujemy klawisz na obudowie Sonoff Basic RF R3 przez około 5 sekund
  2. Wciskamy lub dotykamy klawisz na pilocie, który chcemy przypisać do urządzenia

I to wszystko, całość już ze sobą współpracuje.

Dodam, że obsługiwane są wszystkie typy pilotów działających w paśmie 433 MHz. Osobiście korzystam z breloczka i podłużnego pilota (od zestawu włączników B-Line) oraz włączników dotykowych (tu z kolei wyglądających jak włączniki B-Line). Pozwoliło mi to uzyskać także taką wizualną spójność między wszystkimi włącznikami.

Sonoff Basic RF R3 / fot. Kacper Żarski
Sonoff Basic RF R3 sterowany pilotem / fot. Kacper Żarski

Nie znalazłem nigdzie informacji, ile maksymalnie pilotów może być podłączonych do jednego przełącznika. Osobiście mam ich pięć i wszystkie działają prawidłowo. Dodam jeszcze, że oczywiście wszystkie piloty i aplikacje są przypisane na stałe (do przywrócenia ustawień fabrycznych) do Sonoffa Basic RF R3. Odłączenie od prądu i ponowne podłączenie nie spowoduje usunięcia któregokolwiek ze sprzętów.

Sonoff Basic RF R3 / fot. Kacper Żarski
Sonoff Basic RF R3 i pilot dotykowy / fot. Kacper Żarski

Sterowanie aplikacjami

W eWeLink przy Sonoff Basic RF R3 nie mamy żadnych wyszukanych opcji, których nie znalibyśmy z poprzednich urządzeń działających w oparciu o tą aplikację. Wśród możliwości mamy więc:

  • zdalne włączanie i wyłączanie, które działa nie tylko przy połączeniu do tego samego WiFi, ale także nawet na transmisji danych,
  • możliwość ustawienia harmonogramów pozwalających zaplanować w jakie dni, o których godzinach Sonoff Basic RF R3 będzie wyłączony, a kiedy wyłączony,
  • stoper umożliwiający automatyczne włączenie lub wyłączenie po upływie zdefiniowanego w aplikacji czasu,
  • pętla czasowa, czyli możliwość cyklicznego wyłączania się lub włączania po upływie ustalonego czasu,
  • inteligentne scenariusze, pozwalające sterować urządzeniem po wykonaniu akcji na innym sprzęcie (na przykład włączenie innego włącznika, otworzenie drzwi, osiągniecie określonej temperatury, wykrycie zalania), po wschodzie lub zachodzie słońca lub o sprecyzowanej godzinie.

W ustawieniach możemy jeszcze skorzystać z możliwości udostępnienia komuś dostępu do urządzenia, włączenia powiadomień o zmianie stanu przełącznika lub wyłączenia diody informującej o połączeniu do sieci. Jest też historia włączeń i wyłączeń, opcja opóźnienia wykonywanej akcji po wciśnięciu klawisza (fizycznie, na pilocie lub w aplikacji) oraz podstawowe informacje o sprzęcie i oprogramowaniu. Oczywiście od czasu do czasu pojawiają się tu także drobne aktualizacje.

Sonoff Basic RF R3 działa nie tylko w aplikacji eWeLink. Jest także wsparcie dla Google Home oraz Amazon Alexa. W pierwszym przypadku mamy możliwość tylko wyłączenia lub włączenia zasilania, żadnych dodatkowych opcji nie ma.

Sonoff Basic RF R3 / fot. Kacper Żarski
Sonoff Basic RF R3 i Google Home / fot. Kacper Żarski

W Amazon Alexa możemy także włączać i wyłączać urządzenie. Jest, poza tym, opcja stworzenia inteligentnych scenariuszy oraz funkcje związane z wypowiadaniem komunikatów głosowych.

Sonoff Basic RF R3 / fot. Kacper Żarski
Sonoff Basic RF R3 i Alexa / fot. Kacper Żarski

Podsumowanie

Sonoff Basic RF R3 to ponownie bardzo tani inteligentny gadżet do podstawowego „uinteligentnienia” urządzeń w domu. Kosztuje około 20-30 złotych w wersji z samym WiFi i jakieś 30-40 złotych z modułem RF. Wszystko zależy od tego, gdzie kupicie ten sprzęt.

Czasem pojawiają się także ciekawe promocje. Przykładowo, osobiście zakupiłem dwie sztuki modelu ze sterowaniem pilotami za niecałe 50 złotych na jednej z zagranicznych stron. Tu jednak była już wysyłka z Chin i kilkutygodniowe oczekiwanie.

Sonoff Basic RF R3 / fot. Kacper Żarski
Sonoff Basic RF R3 / fot. Kacper Żarski

Ja jestem bardzo zadowolony z Sonoff Basic RF R3. Moim celem było zamontowanie urządzenia, które oczywiście będzie inteligentne i możliwe do sterowania smartfonem, ale brakowało mi jeszcze tej opcji łączności z pilotami. Przełącznik zamontowałem na szafie w sypialni do lampek, a pilot przy łóżku, umożliwiając szybkie włączenie lub wyłączenie światła w środku nocy oraz przy szafie, gdy na szybko potrzebuję oświetlenia a nie mam ze sobą smartfona.

W Sonoff Basic RF R3 brakuje mi ponownie jednej rzeczy – możliwości monitorowania zużycia energii. Gdyby jeszcze to było, to byłby to gadżet niemal idealny.

Sonoff Basic RF R3 / fot. Kacper Żarski
Sonoff Basic RF R3 / fot. Kacper Żarski

Oczywiście trzeba mieć na uwadze, że Sonoff Basic RF R3 wymaga pewnej ingerencji w instalację sterowanego urządzenia (lub chociaż przedłużacza). Musicie więc sami zdecydować, czy chcecie się z tym „bawić”. Jeśli nie – bezpieczniejszym, szybszym i wygodniejszym rozwiązaniem mogą być inteligentne gniazdka podłączane bezpośrednio do kontaktu (na przykład Media-Tech MT6105 czy TP-Link HS110). Zazwyczaj nie mają one jednak sterowania radiowego, zajmują także stanowczo więcej miejsca w gniazdku uniemożliwiając podłączenie już kolejnej wtyczki oraz kosztują zazwyczaj minimalnie więcej.

Sonoff Basic RF R3 / fot. Kacper Żarski
Sonoff Basic RF R3 / fot. Kacper Żarski

Ja Sonoff Basic RF R3 oczywiście w 100% polecam, korzystam z niego od kilku miesięcy i ani razu się nie zawiodłem.

Dajcie jednak znać w komentarzach co Wy o nim myślicie, czy spełniłby Wasze oczekiwania, czy szukalibyście jednak czegoś innego… 😉

Recenzja Sonoff Basic RF R3 - przełącznika, którym możemy sterować ze smartfona i pilota
Recenzja Sonoff Basic RF R3 – przełącznika, którym możemy sterować ze smartfona i pilota
Wnioski
Sonoff Basic RF R3 to bardzo ciekawy przełącznik, który w stosunkowo niskiej cenie oferuje bardzo dużo. Możemy bowiem sterować smartfonem (dedykowaną aplikacją, a także Google Home i Amazon Alexa) oraz pilotami radiowymi. Do pełni szczęścia brakuje chyba tylko pomiaru zużywanej energii widocznej w aplikacji.
Ocena czytelnika4 głosy
7.6
Zalety
Cena
Jakość wykonania
Szybkość parowania
Stabilność połączenia
Google Home i Amazon Alexa
Możliwość sterowania pilotem
Wady
Brak monitorowania zużycia energii
Konieczność ingerencji w sterowane urządzenie (lub przewód przedłużacza)
9.5
Ocena